Sportnapló: Harminc évet vártunk erre az aranyra

Méltán ünnepli sportközvéleményünk a békéscsabaiak 26 éves versenyzőjét, a súlylökő Márton Anitát, aki a prágai fedett pályás Európa-bajnokságon 19,23 méteres országos rekorddal nyert aranyérmet. Kivártuk – mondhatnánk némi rezignációval, hiszen harminc évvel ezelőtt, 1985-ben győzött hasonló versenyen magyar. Igaz, akkor kettő is: a 60 méteres gátfutásban Bakos György, távolugrásban pedig Pálóczi Gyula. Ha a következő aranyra újabb harminc évet kell várni, akkor kiszámolhatjuk, hogy még meg sem született az a versenyző, aki majd megszerzi… Márpedig erre van esély, mert nincs valami jó passzban a magyar atlétika.

Ország-világPalágyi Béla2015. 03. 13. péntek2015. 03. 13.

Kép: PRAGUE, CZECH REPUBLIC - MARCH 07: Anita Marton of Hungary competes in the Women's Shot Put Final during day two of the 2015 European Athletics Indoor Championships at O2 Arena on March 7, 2015 in Prague, Czech Republic. (Photo by Ian Walton/Getty Images), Fotó: Ian Walton

2015 European Athletics Indoor Championships - Day Two
PRAGUE, CZECH REPUBLIC - MARCH 07: Anita Marton of Hungary competes in the Women's Shot Put Final during day two of the 2015 European Athletics Indoor Championships at O2 Arena on March 7, 2015 in Prague, Czech Republic. (Photo by Ian Walton/Getty Images)
Fotó: Ian Walton

Prágában úgy tudtunk 12 versenyzőt indítani, hogy néhány fiatalnak a szakvezetés megelőlegezte a bizalmat, és „tanulmányútra” mentek a cseh fővárosba. Maradandót egyikük sem alkotott: Baji Balázs gátfutó 60 méteren éremeséllyel rajtolt, ám a döntőbe is már csak némi szerencsével – célfotóval – jutott, a legjobbak között pedig – gátakat borogatva – a 7. helyen fejezte be a szereplését.

Mintha manapság kiment volna a divatból az atlétika, ami amúgy alapsportág lenne, hiszen aki nem tud gyorsan futni, magasra ugrani, távolra dobni, az más versenyágban sem viheti sokra. Az okok összetettek: valamikor a honvédelmi nevelés részeként szerepelt ez a munkaigényes sportág, így a súlya is nagyobb volt az iskolai testnevelésben. Mára a fiatalok elkényelmesedtek, számukra vonzóbb és szórakoztatóbb egynémely labdajáték, amely gyorsabb és nagyobb sikert ígér. A televíziós közvetítésekben elvétve látunk hazai atlétikát, a világversenyeken pedig – néhány dobónkat leszámítva – a mieinkért ritkán szurkolhatunk. Gyenge a sportág támogatottsága.

A napokban az egyik bulvárlap közölt egy tablót, amelyen politikusok és gazdasági életünk meghatározói láthatók, akik szerepet vállaltak valamelyik sportág irányításában.

Megannyi ismerős arc – ám hiába kerestük közöttük az atlétika elkötelezett támogatóját, nem találtuk. Így már érthető, miként épülhetnek labdarúgó- stadionok futópálya nélkül. Valamikor egyetlen faluban sem akadt olyan – libalegelőből átminősített – futballjátéktér, amit ne ölelt volna körül a futópálya, s hozzá a homokgödör, ahol legalább az általános iskolások ugrándozhattak testnevelésórán.

Hiányoznak a példaképek is. Persze vannak néhányan, akik Pars Krisztiánok akarnak lenni, de nem biztos, hogy kalapácshoz és megfelelő edzési lehetőséghez jutnak. Hol az a futó, akinek a neve mozgósítana? Hol az az ugró? Az ötvenes években egy tömegversenyen együtt futhattam Rózsavölgyi Istvánnal – bár alig láttam belőle valamit, életre szóló élményt kaptam. Ha beleszólásom lenne, úgy építeném fel a futballtól a kézilabdáig a játékrendszert, hogy a résztvevők életéből ne maradhasson ki az atlétika.

S hogy eladható-e? A prágai Eb bizonyította: tombol a közönség – ha van kinek. Mondjuk, mint annak idején, a Népstadion telt háza előtt Iharosnak, Rózsavölgyinek, Táborinak, Kovács „Bütyöknek”, aki éppen a világhírű szovjet Kucot verte meg az állva tomboló nézősereg előtt.

Most Márton Anita aranyos esernyője alá beállhatnak a sport illetékesei, de sose fejtsék el: az atlétika alapsportág.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek