A cél az emberáradat megállítása - Pingpong életekkel

Az EU-s külügy- és védelmi miniszterek közösen jóváhagyták egy katonai művelet felállítását, amely a líbiai embercsempészek ellen lépne fel a Földközi-tengeren. A művelet elsődleges célja, hogy véget vessen a líbiai embercsempészetnek. Ezzel egy időben a thai és maláj hatóságok embertelenségben egymást túllicitálva vontatják vissza az Indiai-óceán nemzetközi vizeire azt az élelem és ivóvíz nélkül hánykódó lélekvesztőt, amelynek fedélzetén több száz menekült tartózkodik. Felmerül a gyanú: ezentúl azokra a földönfutókra is ez vár Európa kapujában is, akiket az uniós hadihajók megtalálnak a Mediterráneumban?

Ország-világM. M.2015. 05. 22. péntek2015. 05. 22.

Kép: Rohingya migrants pass food supplies dropped by a Thai army helicopter to others aboard a boat drifting in Thai waters off the southern island of Koh Lipe in the Andaman sea on May 14, 2015. A boat crammed with scores of Rohingya migrants -- including many young children -- was found drifting in Thai waters on May 14, with passengers saying several people had died over the last few days. AFP PHOTO / Christophe ARCHAMBAULT, Fotó: CHRISTOPHE ARCHAMBAULT

A cél az emberáradat megállítása - Pingpong életekkel
Rohingya migrants pass food supplies dropped by a Thai army helicopter to others aboard a boat drifting in Thai waters off the southern island of Koh Lipe in the Andaman sea on May 14, 2015. A boat crammed with scores of Rohingya migrants -- including many young children -- was found drifting in Thai waters on May 14, with passengers saying several people had died over the last few days. AFP PHOTO / Christophe ARCHAMBAULT
Fotó: CHRISTOPHE ARCHAMBAULT

MÉGIS, KINEK A TENGERE?
Tavaly októberben függesztették fel az olasz haditengerészet által működtetett Mare Nostrum programot, amely egy év alatt 150 ezer embert menekített ki a tengerből. A megszüntetést a britek és a németek szorgalmazták annak idején; arra hivatkoztak, hogy már nem akarják tovább finanszírozni közösségi szinten a menekültek mentését, mondván, a túlélés reményében a program még több embert biztat a kockázatos tengeri út megtételére. A most jóváhagyott misszióval Federica Mogherininek, az unió külügyi biztosának más név alatt, de mégis csak sikerült visszaállítania a Mare Nostrumot, tisztán EU-s költségből.

HARCBAN A CSEMPÉSZEKKEL
A líbiai embercsempészek ellen a miniszterek egy olyan művelet tervezését indították el, amely alapján akár tüzet is nyithatnának az embercsempészek hajóira vagy közvetlen környezetükre. A nemzetközi jog szerint azonban ez csak akkor történhet meg, ha az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) és a líbiai kormány beleegyezését adja. A júniusban kezdődő miszszió az EUNAVFOR MED nevet kapta, a főhadiszállása Rómában lesz. A hadieszközök és az állomány az EU-s tagállamok önkéntes felajánlásaiból állnak majd össze. A NATO nem vesz részt az akcióban. A hírek szerint Magyarország öt törzstiszttel járul hozzá az erőfeszítéshez.

KÉT TŰZ KÖZÖTT
Bár az EU az embercsempész-hálózatok felkutatásában, anyagi forrásaik elzárásával és egyéb műveletekkel szeretne elérni nagyobb eredményt, mint tűzharccal, egy beavatkozáshoz a líbiai kormánynak is felhatalmazását kellene adnia. A helyzetet bonyolítja, hogy két kormány áll egymással szemben az észak-afrikai országban. Az egyik Tobrukban, az egyiptomi határ közelében, a másik pedig Tripoliban, Tunézia mellett. Egyiküknek sem érdeke, hogy véget érjen a jövedelmező embercsempészet. Az EU vezetőinek a tobruki kormánnyal jobb a viszonyuk, amelynek viszont nincs fennhatósága Tripoliban, ahol az iszlamista koalíció, a Líbiai Hajnal vetette meg a lábát.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek