Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Kötetekre rúgnak a házi méh csodaszámba menő életéről szóló ismereteink, itt és most csak a legérdekesebb, időszerű eseményekre utalunk.
Kép: Honeybee swarm hanging on small branch of tree, Image: 178051915, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Stock Budget, Fotó: Profimedia
Kezdjük azzal, hogy e rovarok családokban élnek, ahol a rend, az összetartás, a munkamegosztás, az „egy mindenkiért, mindenki egyért” elv szép példáit láthatjuk. Nyár közepére az egészséges méhcsalád 40–80 ezer tagot számlál, többségük nem szaporodik (csak dolgozik), és rokonait támogatja a szaporodásban. Az egészséges családon belül rendszerint csak a méhanya rakja a petéket, amelyekből nőstény rovarok kelnek ki. Köztük előfordulnak nemileg aktív utódok (belőlük lehetnek az újabb méhanyák), többségük azonban nemileg passzív nőstény: a dolgozók.
Olykor a dolgozók is raknak petéket, de mert ezek nincsenek megtermékenyítve, így csak herék, azaz hímnemű méhek lesznek belőlük.
A bábbölcsőből kibúvó fiatal méhanyát a dolgozók serege veszi körül, s ápolja, táplálja, kényezteti. De nem sokáig, mert már 3–6 napos korában párzási szándékkal kirepül a kaptárból. Kezdetben még csak tájékozódik, miként a rá váró herék is, majd egy szélcsendes, szép késő tavaszi-nyári napon megtörténik a párzás a levegőben. (Amelyben átlagosan 20-30 here vesz részt.) A mintegy 40 percig tartó aktus első 30 percében hárommillió, az ezt követő párzásokból pedig további egymillió hímivarsejtre tesz szert az anya. Elraktározza őket, majd ezekből termékenyíti meg a petéit, amelyekből akár 1500-at is lerakhat naponta. A heresejtekbe szigorúan csak hím-, a dolgozósejtekbe és az anyabölcsőkbe pedig nősténypetét rak. A nőnemű szaporulatból attól függően lesz anya vagy dolgozó, hogy milyen sejtben nő fel, s hogy mivel etetik. (Az anyának kiszemelt lárvákat méhpempővel táplálják.) A petéből 3 nap múlva kel ki a lárva, 8 nap múltán bebábozódik, újabb egy hét múltán színre lép a kifejlett rovar.
Május–június a méhek rajzásának ideje is, ami akkor következik be, ha a család kinövi a rendelkezésére álló teret (kaptárt). A sejtek megteltek, a dolgozóknak már nincs mit építeni, az anya beszünteti a petézést. Családi döntés születik: új otthon után kell nézni. A helykereső méhraj gyakran labdaszerű képződménnyé áll össze egy faágon: a dolgozók minden oldalról körbefogják, védelmezik a királynőt.
Az gondolnánk, a méhészek örülnek az efféle talált rajnak, de nem, mert félnek, hogy ha befogják őket, esetleg megfertőzik az eredeti családokat.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu