Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Kitolják az épülő oroszországi atomreaktorok üzembe helyezési határidejét. Túl sok az energia vagy túl kevés a pénz?
Kép: he Akademik Lomonosov, a floating nuclear power station, is launched at Baltiyskiy shipyard in St. Petersburg June 30, 2010. The Akademik Lomonosov, the first nuclear plant in its class, will be used in remote areas. It is capable of producing enough energy for a city of 200,000 people. REUTERS/Alexander Demianchuk (RUSSIA - Tags: ENERGY SCI TECH MARITIME) - RTR2FY8Y, Fotó: © Alexander Demianchuk / Reuter
Jóváhagyta az oroszországi Gazdaságfejlesztési Minisztérium második embere, Nyikolaj Podguzov azt a tervezetet, amely szerint három, épülőfélben lévő nukleáris reaktor munkálatainak tempójából visszavesz az állami kézben lévő, nukleáris üzletágban utazó Roszatom. Nem fog elkészülni a korábbi határidőre a Szentpétervár melletti új erőmű első blokkja, s ugyanez a sors vár egy-egy Novovoronyezs, illetve Szmolenszk melletti, szintén már létező erőmű szomszédságában felhúzandó új blokkra is. Podguzov miniszterhelyettes arra hivatkozva hagyta jóvá a létesítmények készre építésének elodázását, miszerint jelenleg az ország jelentős energiatöbblettel rendelkezik. Azt vetette előre: az új egységek igen jelentős csúszással lesznek üzemkészre építve. A szmolenszki erőmű esetében ez legkevesebb mint öt év, 2022-ről 2027-re tolták ki az üzembe helyezést, míg a másik kettő esetében legalább egyéves csúszást terveznek. Az energiatöbblet mérlege: a 2025-ig tervezett orosz atomerőművi blokkok számát hónapok alatt 32-ről 18-ra csökkentették.
Akadnak azonban olyanok is, akik szerint nem az energiatöbblet az oka a csúsz(tat)ásoknak. Alekszandr Nyikityin, a Bellona környezetvédelmi alapítvány elnöke azon a véleményen van, hogy a Roszatom Áttörés nevű programja szépen kiürítette a cég perselyét. Való igaz, hogy a vállalat rengeteg pénzt elszívó fejlesztésekkel foglalkozott az elmúlt időszakban.
Épülőfélben van egy 2020-ban üzembe helyezendő neutronreaktor, valamint egy úszó atomerőmű is – legyen bármilyen mély az orosz költségvetés zsebe, mégsem feneketlen, ezért komoly összegeket kellett elvonni a többi fejlesztéstől. Csak hogy érzékeljük az átcsoportosítást: az Akagyemik Lomonoszov úszó erőmű költségvetését nyolc év alatt 140 millió dollárról 740 millióra kellett bővíteni.
Egy mentőövet mindenképpen kapott a Roszatom. Múlt hét végén került nyilvánosságra, hogy Szaúd-Arábia orosz segítséggel építene atomerőműveket. Az arab országban jelenleg egyetlen ilyen létesítmény sincs, ezért egyből tizenhatot hozna létre – akkor is kell majd áram, miután elfogy a kőolaj. Ezeknek az árából talán sikerül folytatniuk az oroszoknak az otthoni erőművek korszerűsítését, az éveken belül felszámolásra ítélendő reaktorok kiváltását újakkal. És megoldják az „atomsitt” biztonságos elhelyezését – mert ez az orosz atomipar legnagyobb problémája.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu