Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Csinosnak éppen nem nevezhető a világ legfurcsább békája. A lila béka fajt 2003-ban fedezték fel (bár egyesek szerint már a XIX. század elején is születtek róla leírások). A lila békákat élő fosszíliáknak is tekinthetjük. A tudósok szerint ez a faj az elmúlt 130 millió év során szinte semmit sem változott. Láthatóan nem is lett volna rá szüksége, hiszen mindeddig képes volt ismeretlen maradni.
Kép: Pignose frog (Nasikabatrachus sahyadrensis) on a rock. This species of frog is unique to the Western Ghats of India., Image: 102136122, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Sciencephoto RM, Fotó: Profimedia
A lila béka kizárólag India egyes hegyes vidékein fordul elő, kis egyedszámban. Életük nagy részét a föld alatt töltik, és termeszekkel, férgekkel táplálkoznak. (A legtöbb föld alatt élő békafaj feljár táplálkozni a felszínre.) Csak a peték bújnak elő, ez az időszak mintegy két hétig tart, csupán ez idő alatt láthatjuk meg őket. Éppen ezért maradtak oly sokáig rejtve a tudósok szeme elől.
Szaporodásuk – más békafajokhoz hasonlóan – amplexus, azaz álpárzás. A hím béka rátelepedik a nőstény hátára, amely lerakja a petéket, majd a hím megtermékenyíti azokat. Ez tehát külső megtermékenyítés, közösülés nem történik. A nőstény nagyjából 3000 petét rak le. A kis lila békák metamorfózisa mintegy 100 napig tart.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu