'Bevallom, e cikk megírása előtt doppingoltam'

Palágyi Béla Sportnapló rovata

Ország-világPalágyi Béla2015. 08. 19. szerda2015. 08. 19.

Kép: BERLIN - AUGUST 15: Athletes compete in the women's 3000 Metres Steeplechase Heats during day one of the 12th IAAF World Athletics Championships at the Olympic Stadium on August 15, 2009 in Berlin, Germany. (Photo by Michael Steele/Getty Images), Fotó: Michael Steele

12th IAAF World Athletics Championships - Day One
BERLIN - AUGUST 15: Athletes compete in the women's 3000 Metres Steeplechase Heats during day one of the 12th IAAF World Athletics Championships at the Olympic Stadium on August 15, 2009 in Berlin, Germany. (Photo by Michael Steele/Getty Images)
Fotó: Michael Steele

Bevallom, e cikk megírása előtt doppingoltam. Asztma elleni aeroszolos sprayt fújtam az orromba, márpedig az is szerepel a sportolók doppinglistáján. Mostanában újra tanulmányozhatjuk a tiltott szerek sorát – amit mi, magyarok már a 2004-es athéni olimpia idején is megtettünk. Akkor ugyanis öt versenyzőnket – két atlétát és három súlyemelőt – gyanúsítottak meg doppingolással. Manapság pedig a kajakosok hallattak magukról e témában: Csipes Tamara és Dombvári Bence után Kucsera Gábor bukott meg kokainnal. Csipes és Dombvári nem versenyidőszakban használta a kokaint, így ők „csak” kábítószer-fogyasztóként bűnhődnek. Kucsera viszont az anyag stimuláló hatását hívta segítségül a versenyen, aminek a tétje a világbajnokságra kijutás volt. A WADA nemzetközi doppingellenes szervezet a tiltólistáján előkelő helyen rangsorolja a kokaint, ami frissít, kitolja a fáradtságérzet határát – egyszóval jogosulatlan előnyt ad a használójának. Kucserának ugrott a vébé, négyéves eltiltást is kaphat, ráadásul a rendőrség is firtatja, kitől szerezhette be a grammonként 20-30 ezer forintot kóstáló hangulatjavítót.

A világ atlétikájában pedig robbant a doppingbomba. A Sunday Times brit újság és az ARD német tévétársaság megszerzett egy pikáns listát, melyen 12 ezer utólagos vérteszt eredménye szerepel, nem kevesebb, mint 5 ezer atlétától.

Ebből kiderül, hogy a világversenyeken 2001–2012 között minden éremtulajdonos minimum gyanús, azaz 800 atléta valószínűleg doppingolt. A listát Oroszország sportolói vezetik, de sok kenyai futó is gyorsabban szedte a lábát, mint amire amúgy képes lett volna. (Izgatottan böngésztem a névsort, és örömmel láttam, hogy két kedvencem, Usain Bolt és Mo Farah nincs a gyanúsítottak között.) A „sláger” a vérátömlesztés és az EPO, a növekedési hormon használata. Az ügyben Tiszeker Ágnes, a mi antidopping nagyasszonyunk is megszólalt: ha mindez igaz, akkor a nemzetközi atlétikai szövetségnek is tudnia kellett az ügyről és illett volna fellépnie, még akkor is, ha ez nem éppen reklám a sportágnak. Márpedig az olimpián, a világbajnokságon, de főként a Gyémánt- ligában nagyon sok pénz forog, arról nem is beszélve, hogy a szponzorok visítva menekülnek az olyan sportág közeléből, ahol a márkanevükre árnyék vetülhet. Tiszeker Ágnes azt mondja, várjuk meg a dolog alaposabb körüljárását, mivel éppen világbajnokságra készül a sportág: augusztus 22-én rajtol Kínában, s ezt vezetőségválasztás előzi meg, melyen az angol Lord Sebastian Coe és az orosz Szergej Bubka indul az elnöki székért. Elképzelhető, hogy a szenzációs bejelentést szándékosan éppen erre az időpontra élesítették…

A sportág hazai vezetése atlétáinkért tűzbe teszi a kezét. Szerencsére ezzel a kijelentésével túl nagy kockázatot nem vállal, mert futóink és ugróink tiltott vérátömlesztésétől – eredményeik tükrében – nem kell tartanunk. Amúgy persze a sportág egészére ráférne a „vérfrissítés”…

Ezek is érdekelhetnek