Elmagyarázó - Ismerjük meg jogainkat!

Minden alkalmazott érdeke, hogy ismerje a munkaidővel kapcsolatos szabályokat, képes legyen ellenőrizni, hogy munkáltatója jogszerűen osztja-e be az adott munkára, nem követel-e szabálytalanul több munkát, és hogy a bérét megfelelően számolja-e ki – hívta fel a figyelmet a Nemzetgazdasági Minisztérium.

Ország-világMunkatársunktól2015. 08. 16. vasárnap2015. 08. 16.
Elmagyarázó - Ismerjük meg jogainkat!

- Szabályellenes például a korlátlan túlóráztatás, egy évben (8 órás munkaviszony esetén) összesen 250 óra rendkívüli munka rendelhető el.

- 12 óránál hosszabb ideig senki nem köteles egy nap dolgozni (kivéve a készenléti munkakörökben foglalkoztatottakat).

- Rendkívüli munkavégzés esetén a béren felül ötven százalék bérpótlék illeti meg a munkatársakat, de bizonyos esetekben szabadidővel is meg lehet váltani a többletmunkát. Ez nem lehet kevesebb, mint az elrendelt rendkívüli munkaidő vagy a végzett munka időtartama, és ennek megfelelően jár az alapbér arányos része is.

- A heti pihenőnapon végzett munka esetén azonban százszázalékos bérpótlék jár, illetve 50 százalék, ha a munkáltató másik heti pihenőnapot is biztosít.

- Ezekkel a szabályokkal sokan nincsenek tisztában, a vállalkozások pedig a tapasztalatok szerint gyakran nem fizetik ki a pótlékokat.

- A szabályos nyilvántartás vezetésével is gondok vannak. Ennek ugyan nincs kötelező formája, de a cégek kötelesek lennének úgy vezetni az adatokat, hogy azok a munkavégzés helyszínén is elérhetőek legyenek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek