Vállalom, hogy csalok

PÁRBAJRA INVITÁLTÁK a bűvészeket az egri Művészkorzón. A látványos fesztiválon azonban a „mágusok” jól megfértek egymással, valamint a Rippel fivérekkel és a táncosokkal. Kiderült, egy igazi bűvész még a kutyáit és a galambjait is kollégaként kezeli. Néhány trükknek magunk is bedőltünk, hiába próbáltunk vigyázni...

Ország-világPalágyi Edit2015. 08. 12. szerda2015. 08. 12.

Fotó: Gal Gabor +36303330726

Vállalom, hogy csalok Fotó: Gal Gabor +36303330726

Hókuszpókusz, ma is működik a varázsszó – a Dobó téren összegyűlt nézősereg megtapasztalhatta az egri fesztiválon. Akadt, aki kutyákat varázsolt elő, és volt, aki dobozba zárt, eltüntetett egy nőt.

– A titkokra vigyázni kell – véli Nagy Molnár Dávid, aki az utóbbi produkcióval bűvölt el. – Akárhány éves a néző, azt kell elérnünk, hogy úgy csodálkozzon rá a műsorunkra, mint egy kisgyerek. Ez a szórakoztatás sava-borsa. A bűvész valójában egy jó színész, aki eljátssza, hogy varázsol.

A bűvész-illuzionista alig 12 évesen tanulta az első trükköket, és immár 32 éve lép fel profiként. Díjak sorát nyerte el, a FISM Bűvész-világbajnokságról a 2. helyezést hozta haza. Angliában például háromezer ember előtt lépett fel egy gálaműsorban, és évekig szórakoztatta óceánjáró luxushajók közönségét. Igazi titokzatos, fekete ruhás mágusként tűnik fel a színpadon is, szinte jól áll neki, ha lekötöz egy nőt vagy lángcsóvát szelídít a kezével. Nem is tagadja, lételeme a szemfényvesztés. Szerencsére civil párja nem tart attól, hogy Dávid egy vita hevében visszaélne a szaktudásával, és hirtelen felindulásból, mondjuk, kettéfűrészelné őt.

Dél-Koreában egyetemi szinten oktatják a bűvészetet. Amerikában pedig titoktartási nyilatkozatot íratnak alá, így veszik rá a mágusokat, hogy ne árulják el, miként működnek a mutatványaik.

– Itthon nincs ilyen szabály. Az oktatás érdekében azonban szeretnék létrehozni a Magyar Bűvészeti Akadémiát – tudom meg a szakma egyik régi hírességétől, Molnár Gergelytől, aki az USA-ban megkapta a Bűvészet Doktora címet. Műsoraival bejárta a világot Moszkvától Hollywoodig, s nagyvonalúan a Mr. Jupiter művésznevet írták a plakátokra. Egerben többek közt egymásba kapcsolódó, majd szétváló karikákkal bilincselte le a nézőket; ezt a mutatványt már az ókori Kínában ismerték. – Hosszú éveken át hat galambbal léptünk fel a feleségemmel együtt, ez volt a fő számunk. Ám később az állatvédők aggodalmaskodni kezdtek, hogy ártunk a madaraknak. A galambokat nehéz megszelídíteni, de számunkra olyanok voltak, mint a kollégák. Esténként már izgatottan tollászkodtak, készültek a fellépésre.

Molnár Gergely nemrégiben tért haza Riminiből a 26. Bűvész-világbajnokságról, ahol a szakma krémje, több ezer kolléga gyűlt össze. Az illuzionisták olimpiájának is nevezett versengésen először ült magyar tag a zsűriben, mégpedig a 2009-es bűvészvilágbajnok, Hajnóczy Soma, aki Mr. Jupiter korábbi tanítványa. Az idén 70 éves bűvész máig a nemzetközi szövetség elnökségi tagja, és állítja, e szakmában nem számít a kor. Otthonában 1200 bűvészkönyv sorakozik a polcokon. Jupiter úr egyébként tagja a Szkeptikus Társaságnak is, mivel úgy véli, egy bűvész tudja igazán leleplezni a parafenomének csalásait, amelyeket azok természetfeletti csodának kiáltanak ki.

Hat törpe uszkár rohan felém, és szagolgatja a lábamat, amikor belépek Szemerey László egri bűvész, a fesztivál egyik szervezőjének otthonába. A négylábúak mind munkatársak, a magyar mezőnyben egyedülálló kutyás számban lépnek fel. Az élő kellékek persze megbonyolítják az életet: megesett, hogy a bűvész kétóránként szoptatta cumisüvegből az egyik kicsit, miután az anyja nem fogadta el. Az óvodások, akik előtt épp fellépett, sorban álltak, hogy megcsodálhassák a műveletet.

Az egri mágus eredetileg vegyészmérnöki diplomát szerzett, de a laborok helyett a színpad világa bűvölte el. Amerikában fordult nagyot a sorsa: a favágással keresett pénzét mind bűvészkellékekre költötte, és egy hatalmas bőrönddel tért haza. Ezekkel az amerikai kellékekkel aratta első sikereit. Két rangos versenyt is megnyert a kilencvenes években, s eztán hét éven át luxushajókon élvezte az életet – műsorai jóvoltából ugyanis hosszú hónapokra szerződtették a Kanáriszigeteken és Indonéziában.

– Egy tévésorozatban az álarcos mágus arra vállalkozott, hogy leleplezze az összes kulisszatitkunkat. Ezt persze sokan látták, és hozzám is jött olyan kislány, aki állította, tudja, mi a trükköm – meséli Szemerey, alias Samy. – Sok bűvész haragudott e műsorra, én azonban úgy gondolom, a „lebukások” még inkább inspirálnak a fejlődésre, arra, hogy kreatív módon újabb számokat találjunk ki.

Egyik szobája tele izgalmas holmikkal: a lakatgyűjteményében titkosan nyíló, százéves szerkezeteket is őrizget. A trükkjeit persze rajtam is kipróbálja, és mindannyiszor lépre megyek. Hiába szorongatom a markomban a két egyforma, lyukas pénzérmét, amit idead – amikor kinyitom a kezem, az egyik érme teljesen ép, a másikban pedig két lyuk tátong.

Kiválasztok két kártyát. Azt gondolom, milyen rafinált vagyok, hogy a kör ászra, és a hátán 33-assal megjelent lapokra esett a választásom. Utóbb kiderül, ő már előre felírta, hogy melyik kettőt fogom kihúzni a pakliból. Ha kicsit nyomoznék, biztosan rájönnék, hogyan ejtett át. Valahogy mégsem akarom, hogy megtörjön a varázs. Csak remélem, hogy végül nem válok köddé egy doboz mélyén. Ő talányosan csak ennyit mond:

– Nem állítom, hogy bármi természetfeletti képességem volna. Én vállalom, hogy csalok.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek