Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Egy idős férfi el akarta adni a termőföldjeit. A közeli tanyán lakó szomszédja nagyon szerette volna a kérdéses földterületek közül az egyiket. Az idős férfi eladta mindegyik termőföld-ingatlanának egy kisebb eszmei hányadát egy külsős vásárlónak. Az adásvételt kifüggesztették a polgármesteri hivatalban azzal, hogy a kérdéses tulajdoni hányadok csak így, egyben eladók. A szomszéd nem élt az elővásárlási jogával. Ezután az idős férfi és a vevő megszüntették a létrejött közös tulajdont úgy, hogy a vevő megvásárolta valamennyi földterület fennmaradó eszmei hányadát is. Így tehát valamennyi földterület a külsős vevőé lett, anélkül, hogy a szomszéd élhetett volna az őt megillető elővásárlási joggal.
Nem csoda, ha megtámadta a jogügyletet azzal, hogy arra a területre nézve, amit ő meg akar venni, az adásvétel hatálytalan, és így azonos vételár mellett közte és az eladó között jött létre. (Miután két adásvétel volt – egy, amikor a kisebb hányadot adta el a tulajdonos, és egy, amikor közös tulajdon felbontása címén a nagyobbat –, a kettő összesített vételárával számolt a felperes.)
A szomszéd azzal érvelt: az a megoldás, hogy az idős férfi először egészen kicsi tulajdoni hányadokat adott el minden földjéből, majd eladta a másik részt is a friss társtulajdonosnak, olyan visszaélésszerű joggyakorlás, amely arra irányult, hogy ő szomszédként ne élhessen az elővásárlási jogával. Ugyanezt a célt szolgálta a különböző földdarabok egy csomagban való értékesítése, hiszen ezek különböző helyeken voltak, nem érintkeztek, nem képeztek természetes egységet.
Az idős férfi és a vevő elsősorban azzal védekeztek, hogy a bácsi az összes földjét egyben el akarta adni azért, hogy a vevők – például a szomszéd – ne szemezgessék ki az értékesebb területeket, hogy az értéktelenek az eladó nyakán maradjanak.
A bíróság kimondta, hogy a bácsi és a vevő valóban visszaélésszerűen jártak el akkor, amikor először az ingatlanok kisebb tulajdoni hányadára, majd a nagyobbra kötöttek adásvételi szerződést, mert ezzel akadályozták az elővételi jog gyakorlását. Az viszont jogos volt, hogy az idős férfi csomagban, dologösszességként akarta értékesíteni a földjeit – tehát a szerződésbe beléphet a szomszéd, de csak akkor, ha valamennyi földet megveszi, nem csak azt az egyet, amit kinézett magának. Mivel ezt nem akarta, így minden maradt a régiben.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu