Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nem mondhatni, hogy a stabilitás jellemző az arab tavaszt megélt országokra. Még a viszonylag csendes Egyiptomban is meg-megremeg a politikai cirkusz porondja.
Kép: GIZA, EGYPT - SEPTEMBER 11: The Egyptian youth group Ultras Nahdawi gather to protest the Egyptian regime in Giza province of Egypt on September 11, 2015. (Photo by Bilal Wagdy /Anadolu Agency/Getty Images), Fotó: Anadolu Agency
Váratlanul lemondott Ibrahim Mahlab miniszterelnök és kormánya. Abdel-Fattáh esz-Szíszi államelnök ezt annak rendje-módja szerint el is fogadta. Majd nyomban fel is kérte a lemondott kormányt, hogy átmenetileg lássa el az ügyvivői feladatokat addig, amíg nem alakul meg az új kabinet. A kormányalakítással Seríf Iszmáíl olajminisztert bízta meg, egy hetet adva neki a feladat végrehajtására. Történt mindez egy hónappal a parlamenti választások előtt. Az okát csak találgatni lehet: sokat „segíthetett” a mezőgazdasági miniszter korrupciós vádak miatti, múlt hétfői lemondása. Bár az is előfordulhat, hogy Mahlab a kormány éléről inkább visszatérne építkezési vállalata élére, nem kívánván miniszterelnök lenni a választások idején.
Ez érthető lenne. Egyiptomban (sem) igazán működőképes a nyugati típusú demokrácia. A legutóbbi, 2012. júniusi elnökválasztást a Muzulmán Testvériség jelöltje, Muhammad Morszi nyerte. Hatalmát nem tudta stabilizálni, 2013 tavaszán-nyarán tüntetések robbantak ki ellene Kairóban. 2013 júliusában a hadsereg az akkor még csak tábornok esz-Szíszi vezette puccsal megbuktatta Morszit, aki azóta házi őrizetben van.
Van esélyük újabb zavargásoknak? A mostani parlament, megelőző üzemmódban, drákói szigorúságú jogszabályokat léptetett életbe minden tömeges tiltakozással szemben – remélhetőleg beválik.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu