Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Keddtől új időszámítás kezdődött a menekültkrízisben: a magyar–szerb határt lezárták, a határsértőket keményebben büntetik, mint eddig valaha. Aki illegálisan lép be az országba, 2–5 évig terjedő szabadságvesztésre ítélhetik. Menedékkérelmet ugyan be lehet nyújtani, de aki Szerbiából érkezik, azt visszaküldik, mondván, biztonságos országból érkezett.
Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361
Hétfő este gördült be a röszkei átjárón a sínekre a menekültválság újabb magyar jelképe, a szögesdróttal ellátott vagon. Ott, ahol korábban naponta ezrek léptek át Magyarországra, most tömeg torlódik össze. Lapzártánkkor, kedd délután egyre többen ragadnak két ország között. Magyarország elutasítja a kérelmüket, és visszaküldené a menekülteket Szerbiába, szomszédaink azonban nem fogadják őket.
Az ő véleményük szerint ugyanis a migránsok már nálunk vannak...
A helyzet már-már megoldhatatlannak tűnik, a kormány két megyében be is jelentette a válsághelyzetet. Bács-Kiskun és Csongrád megyében kedd délután fél egykor rendelték el, maximum fél évig tarthat. Persze a válsághelyzetet meg lehet hosszabbítani, amennyiben indokolt, akár többször is. Mit jelent ez a gyakorlatban?
Nem csak az illegális határátlépőket (és kerítésrongálókat) büntetik szigorúbban, de az embercsempészeket is: 5–10 évig terjedő börtönbüntetésre számíthatnak. Válsághelyzetben gyorsítják a menedékügyi eljárásokat, ideiglenesen igénybe vehetők az állami, önkormányzati épületek, az egészségügyi hatóságok pedig azt vizsgálják, szükség van-e járványügyi intézkedésre.
A munka is több: a menekültek, menedékkérők regisztrálásába több hatósági személyt is bevonnak, köztük a rendőrség és a honvédség embereit.
Eközben Szijjártó Péter bejelentette, a magyar–román határ mentén is épül majd kerítés. Időközben a határátkelőkön rekedt egyre nagyobb tömeg regisztrációja lassan haladt. A menekültek tájékoztatás hiányára panaszkodtak, senki nem tudta, mi a következő lépés. Elsőnek két szír férfi menedékkérelmét utasították el – ám erről az érintettek csak később szereztek tudomást.
A papíron ugyanis, amelyet kézhez kaptak, csak magyarul tájékoztatták őket. Többek között arról, hogy menedékkérelmüket elutasították, ám ez ellen hét napon belül fellebbezhetnek. Szegeden. Csakhogy az országhatárt nem léphetik át...
A tömegben egyre nő a bizonytalanság és a kétségbeesés, többen éhségsztrájkba kezdtek: nem vesznek magukhoz sem ételt, sem italt. Mások azonban az új intézkedések hatására valószínűleg inkább elkerülik Magyarországot: többen Horvátország felé vették az irányt, remélve, onnan könnyebben eljuthatnak Nyugat- Európába.
(Keddi lapzártánk után összecsapáok törtek ki a lezárt röszkei átkelőnél - erről híreket itt talál.)
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu