Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hősnőnk negyvenes évei elején döntött úgy, hogy Budapesttől mintegy ötezer kilométerre, Katarban kezd új életet. Akkor döntött így, amikor a svájci frank „elszállt”, és adóssága egyik pillanatról a másikra 17 millióból 35 lett. Emellett a hazai politikai helyzetet se látta szívderítőnek.
Kép: With the new high-rise buildings of downtown Doha in the background, Qatari women and a man enjoy walking by the sea, Saturday, April 7, 2012, in Doha, Qatar. (AP Photo/Kamran Jebreili), Fotó: Kamran Jebreili
– Kijelöltem azokat az országokat, amelyeket élhetőnek gondoltam. Az álláskeresésemre pár nap múlva választ kaptam. Eladtam a házat, kiszálltam a hitelből, a holmijaimat elosztogattam a barátaim között, és egy húszkilós bőrönddel meg némi pénzzel útnak indultam – Katarba.
Azt tudtam, hogy ebben a kis közel-keleti arab emírségben a világon a legmagasabb az egy főre jutó hazai össztermék, és nagy megbecsülésben dolgozik itt 200 nemzet másfél millió vendégmunkása. Viszont csak a munkáltató meghívására lehet munkát vállalni, ezt hívják szponzori rendszernek.
A szponzor a jövedelmen kívül fizeti az odautat, a képzést, a lakhatási támogatást, az étkezési és utazási juttatást, sőt kezeltet, ha megbetegszel. Az első munkáltatóm, egy libanoni két hét múlva kirúgott.
Kértem, adjon egy hetet, és keresek egy másik szponzort. Megláttam a taxiból egy elegáns szépségszalont, és szerencsét próbáltam. A tulajdonosnő fogadott, az ujján egy 25 ezer dolláros gyűrűvel. Rögtön tudtam, hogy őt választom, mert ennek a nőnek nem kellene dolgoznia, de arab nő létére mégis megteszi.
A munkamorál is teljesen más, nem várnak senkitől csodát, nem stresszelnek agyon. Megköszönik, megbecsülik és megfizetik a munkát. Itt, aki akar boldogulni, az minden lehetőséget megkap. Bármennyire hihetetlen, de egyedülálló, európai keresztény nőként csak támogatással találkoztam, előítélettel nem. Itt az lenne a szégyen, ha bárki megítélne egy másik embert.
A legtöbb fenntartásunk a muszlimokkal szemben a nők elnyomásából táplálkozik. Katarban a nők, ha akarnak, tanulnak és dolgoznak, minden lehetőségük adott erre. Hagyományos viseletet hordanak felül, alatta meg kivillan a luxusáruházban vásárolt papucs, a drága óra, a táska és az arany ékszerek. Emellett azt látom, hogy egy 12 éves muszlim kislány többet tud a férfilélekről, mint mi, európai nők. Mohamed próféta nagyon jól ismerte az emberi természetet, és a női simulékonyságról tanít. Ha ezt jól csinálja egy nő, akkor gyönyörű öregkora lesz.
Igaz, itt a férfi vehet négy feleséget is – ami valóban nehezen emészthető az európai léleknek. A többnejűség azért működik, mert itt már a hároméves fiúgyermeket arra tanítják, hogy ő férfi, neki felelősséget kell majd vállalnia. Ha nőt és családot akar, akkor komoly felelősséggel tartozik nekik. Ez a világ arra van berendezkedve, hogy vigyáznak a lányokra, és tisztességben, becsületben férjhez adják. Házassági szerződést kötnek, abban minden rögzítve van.
Az emírség rendkívüli dinamizmussal fejlődő ország, minden területen nyitott a vendégmunkára. Igazi multikulturális országgá vált, a nyitottság és a tolerancia odáig fejlődött, hogy katolikus templomot is építettek, minden jelentős nagy nemzetnek van saját iskolája, üzlete, étterme, gyakorolhatja a vallását, élheti a saját kultúráját is. A katariak magasan képzettek, sokan amerikai egyetemeken végeznek. A legtudatosabb vásárlók, a minőség és a biztonság az elsődleges; itt egy élelmiszer-hamisító mindenki nagy egyetértésével börtönbe kerülne.
Az ország nagyon bőkezűen bánik a népével. A született katariak magas kezdő fizetéssel állnak munkába, házat kapnak és egyéb támogatásokat az induláshoz. Nincsen rezsiszámlájuk, és a telefonálás is ingyenes. Hitelt is kaphatnak, méghozzá az iszlám bankrendszer kamatmentes kölcsönét. Nincs alkoholizmus, nincs agresszió, minimális a bűnözés. Magyar migráns honfitársunk mégis arra csodálkozott rá a legjobban, milyen mély tisztelettel bánnak a szülőkkel és az idősekkel. Van egy kis ország a Perzsa-öbölbe nyúló Katari-félszigeten, ahol természetes dolog a jóindulat és az elfogadás...
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu