Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Talán nem is volt még egy olyan érdekes tankönyvem az egyetemen, mint A társas lény, Elliot Aronson műve. Akkoriban a szociálpszichológia igencsak a tűrt tudományok közé tartozott, pláne az amerikai ága. Így aztán nem is csoda, hogy nemcsak az egyetemisták, hanem az egész „művelt olvasóközönség” pillanatok alatt felkapta és kultuszkönyvvé emelte. Ma már abszolút közismert, de akkoriban általános megdöbbenést keltett a benne elemzett történet, Philip Zimbardo híres-hírhedt stanfordi börtönkísérlete, amelyet 1971-ben végzett el a világ egyik legjobb egyetemén.
Al Ghaoui Hesna kitűnő műsora, a Bábel az új évadában a Duna Tévén az emberi viselkedést kutatja. Kihez is fordulhatna, ha nem a világ két legnagyobb élő szociálpszichológusához, Aronsonhoz és Zimbardóhoz. Az emberi gonoszságot firtató fiatal riporter szemmel látható – amúgy jogos – tisztelettel kérdezgette az idős tudósokat. Zimbardo felelevenítette börtönkísérletének tanulságait.
A kísérlet azt a kérdést tette fel, vajon mit tesz az emberekkel, ha hatalmat kapnak a kezükbe, mennyire tudnak lealacsonyodni és olyan dolgokat tenni másokkal, amelyeket saját maguk sem tudtak volna soha elképzelni? A kísérlet megmutatta, hogy bizonyos helyzetek felhatalmazást adhatnak teljesen normális gondolkodású és érzelmi világú, átlagos, erkölcsös életű, tanult embereknek is arra, hogy másokkal kegyetlenkedjenek.
A professzor ehhez berendezett egy makettbörtönt az egyetem alagsorában. A 23 résztvevőt, akiknek 15 dolláros napidíjat fizetett, 70 jelentkezőből választotta ki annak alapján, hogy mennyire bizonyultak kiegyensúlyozottnak és épelméjűnek: mind az volt. Majd egyszerű pénzfeldobásos módszerrel döntötte el, hogy a többségükben fehér bőrű, középosztálybeli diákok közül ki játssza a smasszer és ki a rab szerepét. A börtönőr szerepét játszó kísérleti személyeket egyenruhával, botokkal és napszemüvegekkel szerelte fel, hogy ezzel is megerősítse felsőbbrendűségi érzésüket. Zimbardo magára is osztott szerepet: ő lett a börtön főfelügyelője. (Ez sokak szerint szakmai hiba volt.)
A szimulált börtönben néhány nap alatt bevett szokássá vált a rabok testi-lelki kínzása, a többórásra nyújtott névsorolvasás, a vécépucolás puszta kézzel, alvás a betonpadlón, közös kántálás, gúnyolás, megalázás. A kegyetlenkedések miatt a pszichológusprofesszor hat nap után kénytelen volt véget vetni a kéthetesre tervezett kísérletnek. Akkor döbbent rá, hogy nincs minden rendben, amikor a barátnője, aki szakmabeli megfigyelőként érkezett a tanszék alagsorába, figyelmeztette rá: „Borzasztó, amit azokkal a fiúkkal művelsz...” Zimbardo maga is bevallja, hogy önjelölt főfelügyelőként észrevétlenül a börtönhierarchia részének kezdte képzelni magát, s nehezen tudta elválasztani a valóságot a szimulációtól.
Zimbardónak a hírhedt kísérletből levont túlzó és általánosító alapkövetkeztetését már a hetvenes évek elején sokan kétségbe vonták. Az idős tudós most Hesna előtt is elismerte a hibákat, melyeket ma már nyilván elkerülne. A hibák azonban nem változtatnak a kísérletnek a közvéleményre gyakorolt hatásán. Aronson más hasonló esetet is közöl: például, ha csak egy gomb névtelen megnyomásán múlna, meg tudnánk-e ölni embertársunkat? Azt mondjuk, dehogy, ám nem egy diák mégis megtette – s nem tudták, hogy a tettük csak szimulált! És hát hallottunk a lágerek kápóiról: rabtársaik közül kikerülve sokan kegyetlenebbek voltak az őröknél is...
Mindenki mindenre képes? Az emberfaj sárkányfogvetemény? Nincs remény? Sokszor kell ezt gondolnunk. De nem tehetünk mást, mint hogy megpróbálunk hinni benne: talán mégsem.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu