Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az Iszlám Állam állhat az ankarai kettős merénylet elkövetői mögött. Ennek ellenére a kurdok és a török kormány egymást vádolják a terrorcselekménnyel.
Kép: People hold images of victims as they protest deadly Saturday's explosions in Ankara, Turkey, Tuesday, Oct. 13, 2015. Authorities in Istanbul banned a protest rally and march by the same trade union and civic society groups who lost friends and colleagues in Turkey's bloodiest terror attack. Dogan news agency video footage on Tuesday showed police pushing back dozens of demonstrators trying to reach the rally to commemorate the 97 victims of the twin suicide bombings. Some demonstrators were detained.(AP Photo/Emrah Gurel), Fotó: Emrah Gurel
Ankarában szombaton egy békemeneten történt kettős robbantás.
A béketüntetést a közalkalmazotti szakszervezetek konföderációjának felhívására szervezték, az összegyűltek a kurd Népi Demokratikus Párt (HDP) zászlóival vonultak fel, s épp egy hagyományos kurd körtáncot jártak, amikor az első pokolgép felrobbant. A felvonulásnak az lett volna a célja, hogy a törökországi kurd lázadók és a török biztonsági erők között kiújult erőszak leállítására szólítson fel. Aki a feszültséget és békétlenséget akarta szítani, bárki legyen is az, elérte célját.
A kurd kisebbséget képviselő pártok az ország kormányát, a kabinet viszont a kurd kisebbséget is okolja a terrorcselekményért. Az újabb török–kurd összecsapásra nem kellett sokat várni, már közvetlenül a robbantás után kitört a felvonulók és a helyszínre érkező rohamrendőrök között. A zavargások nyomán keletkező könnygázfelhő megakadályozta a mentősöket abban, hogy a sérülteket időben ellássák. Az ellenségeskedésről sokat elárul, hogy még a halottak számát illetően sincs egyezség.
A török hatóságok 97 áldozatról és 160 sebesültről adtak jelentést, a kurdok szerint viszont az elhunytak száma 127.
A török miniszterelnök, Ahmet Davutoglu szerint négy csoport lehetett képes a merénylet elkövetésére. Az egyik az ország délkeleti területein tavasszal újból felkelést kirobbantó kurd szeparatista szervezet, a Kurd Munkáspárt, a PKK. Ezenkívül az Iszlám Államot és két baloldali mozgalom képviselőit is a lehetséges elkövetők közt említette a török miniszterelnök.
Ezzel szemben a kurdok felvetése, miszerint a török kabinet áll a terrorcselekmény mögött, szintén nem alaptalan. A kurdok között általános az a vélekedés, hogy a júniusi, dél-törökországi suruci vérengzést az Iszlám Állam a török fegyveres erőkkel együttműködve követte el. Ezt a feltevést erősíti, hogy a török haderő szíriai beavatkozása rendre kurd területeken zajlik, így a hadviselés inkább szól a kurd szakadárok, mint az Iszlám Állam legyőzéséről.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu