Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Valami bűzlik az állami erdőgazdaságoknál: a 22 erdészet éves árbevételként 94 milliárd forintot könyvelt el, ám ebből mindössze 2,8 milliárd forint hasznot tudott összehozni. De még ennyi sem lett volna, ha nem vesz fel közben 1,7 milliárdra rúgó támogatást.
Kép: Fatolvajok, falopás, illegális fakitermelés, fakitermelők, Táborfalva térségében, erdő 2008.02.22. fotó: Németh András Péter
Minderre a Központi Ellenőrzési Hivatal (Kehi) éves munkatervében szereplő vizsgálat nyomán derült fény.
A vizsgálat hat erdőgazdaságnál kezdődött, ám a feltárult kép nyomán mind a 22 állami erdőgazdaságra kiterjesztették az átvilágítást. A munkaanyag, ahogyan Lázár János miniszter parlamenti felszólalásában szarkasztikusan megjegyezte: „Semmi olyat nem tartalmaz, amelytől képviselőtársaim megnyugodhatnának.”
Hol folyt el a töméntelen mennyiségű pénz? Volt olyan cég, ahol az igazgatási költségekre költötték a bevételeknek csaknem a felét. A pénz egy része pedig közvetlenül a vezérigazgatók számláját gazdagították. A „jó munkáért” járó éves prémiumok átlaga 8,4 millió forintra rúgott.
Milliárdok folytak el évente például a külsős cégek versenyeztetés nélküli megbízásával – miután akadt olyan erdőgazdaság, amelyik előbb beszerezte a szükséges nem olcsó munkagépet. 2012-ig az is előfordulhatott, hogy ha a vállalkozó betartotta a szerződésben foglaltakat, már külön prémium ütötte a markát.
A hat erdészeti cég, melyek átvilágítása már a végéhez közeledik, tiltakozik a vizsgálat kiszivárogtatott eredményei ellen. Állítják, hogy a vádak alaptalan rágalmak, s kérik az iratokba való betekintés lehetőségét. A megállapításokra természetesen az erdőgazdaságok is reagálhatnak, ígérte a miniszter, hozzátéve, hogy újabb adatokat kértek be az erdőgazdaságoktól.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu