Nagy a kockázat, de a szükség még nagyobb - Lopni vagy megfagyni

A legszegényebb magyar térségekben mindennapossá vált az erdők kifosztása. A fűtési szezon kezdetével egész erdők eshetnek áldozatul a megélhetési és szociális fatolvajoknak. Történik ez annak ellenére, hogy akár 2 éves börtönbüntetést és nagyon komoly bírságot is kockáztathat az, aki lopja a téli tüzelőnek valót.

Ország-világB. H.2015. 10. 10. szombat2015. 10. 10.

Kép: szendrőlád az ország harmadik legszegényebb faluja 2012-es felmérés szerint szegénység mélyszegénység közmunkáért kapott fát visznek haza a start program dolgozói 2012 10 25 Fotó: Kállai Márton

Nagy a kockázat, de a szükség még nagyobb - Lopni vagy megfagyni
szendrőlád az ország harmadik legszegényebb faluja 2012-es felmérés szerint szegénység mélyszegénység közmunkáért kapott fát visznek haza a start program dolgozói 2012 10 25 Fotó: Kállai Márton

 Sokan nem tudják, hogy rőzsét és korhadt fát sem szabad kivinni engedély nélkül az erdőkből. A szabálysértők 80-90 százaléka hátrányos helyzetű, többségük saját családjuk számára lopja a tüzelőt, azért, hogy ne fagyjanak halálra a télen. A  nagyüzemi fatolvajokról sem szabad megfeledkezni, a kormány az illegális fakitermelés visszaszorítása érdekében 50 ezertől 15 millió forintig terjedő bírságot kí ván bevezetni.

A lakóingatlanok 18 százalékában ma is fával, 20 százalékában pedig többféle fűtőanyaggal fűtenek. Pedig a tűzifa nem feltétlenül olcsó: az elmúlt 3 évben 6,3 százalékkal drágult a fűrészelt tűzifa átlagára. Jelenleg egy mázsa tüzelnivaló ára – attól függően, hogy hasított vagy rönk, illetve kiszállítják vagy nem – 2–3 ezer forint körül mozog. Egy hidegebb télen egyetlen háztartás akár 100 mázsa fát is elégethet; ez 200–300 ezer forintos rezsitételt jelent.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek