Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Tudtuk eddig is, hogy a varjak okos madarak, ám mostanra kiderült: köztük is a dolmányosok egyenesen professzorok. Hogy miért? Mert felismerték, hogy a városokban jobbak az életlehetőségeik: több a táplálék és a vadászok sem fenyegetik őket.
Kép: , Image: 187654349, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Panthermedia, Fotó: Profimedia
Jó huszonöt esztendeje még természetes élőhelyeiken, a mezőgazdasági területekkel határos, ritkás facsoportokban, mocsaras vidékeken keresték a mindennapi betevőt, ám ahogy ezek megcsappantak és a táplálékkínálat megfogyatkozott, úgy foglaltak teret lassan, de biztosan a városokban. Úgyannyira, hogy ma már elmondhatjuk: a dolmányos varjak többsége városlakó. Rendszeresen mutatkoznak a nagyobb parkokban, tereken, sportpályákon, szeméttelepeken, fészkeiket éppúgy megtalálhatjuk a nagy forgalmú utak mentén, mint a kórházakat övező fák ágai között.
A dolmányos varjú igazi mindenevő: a rovarok, a kisebb rágcsálók, a dögök éppúgy ott szerepelnek az étlapján, mint a magvak, a bogyók és a konyhai hulladékok. Ez utóbbiakból pedig akad bőven a városokban, amin akár át is telelhet.
Mert, miként a vetési varjú, a dolmányos is állandó madarunk, de kóborol, azaz nagy területeket jár be. A szénfekete vetési varjútól nagyobb termete (szárnyfesztávolsága jó méteres) és hamvasszürke „dolmánya” különbözteti meg, ami a hátán és alsótestén látható, de a többi testrészét szénfekete tollazat borítja. Fészkét a nagy fák magasába rakja, vázát ágakból állítja össze és agyaggal béleli. Ebbe érkezik áprilisban a 4-5 tojás, amelyen a tojó három hétig kotlik. A fiókák június elején hagyják el a fészket, de a család még sokáig együtt marad. A párok példás közösségben élnek: nem hűtlenkednek, sőt életük kockáztatásával is megvédik egymást a ragadozóktól.
Amíg a vetési varjú védett madár, addig a dolmányos rokon vadászható. Nyomós oka van ennek, ugyanis a dolmányos varjú nagy fészekrabló: a feketerigó, a zöldike, a tengelic és a balkáni gerle tojásaira és fiókáira jelent különösen nagy veszélyt (megfigyelték, hogy városi térhódítása nyomán csökkent a felsorolt madarak állománya).
A dolmányos varjú vadászati idénye július elejétől február végéig tart, de apróvadas területeken – külön engedéllyel – gyéríthető az apróvad szaporodási időszakában is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu