Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Pirulára igen, egészségügyre nem - Sokat járunk orvoshoz, még többet költünk gyógyszerre – évente majd’ 150 ezer forintot. Az OECD huszonkilenc tagállamát vizsgálta, Magyarország pedig az élen végzett e tekintetben.
Nálunk többet – a nemzeti össztermék, a GDP arányában – ugyanis csak a görögök költenek medicinákra. Sőt ennél az összegnél csak kevéssel több az összes tagállam átlaga a gyógyszerköltést illetően. A GDP 2,2 százalékát hagyjuk évente a patikákban. A nemzeti össztermék két százalékát csak Görögországban, Japánban, Szlovákiában és nálunk érte el a gyógyszerköltés összege.
Legtöbbet egyébként az Egyesült Államok lakói költenek tablettákra és különböző gyógyhatású szerekre, míg az észtek vagy a lengyelek ritkábban járnak, és kisebb összegeket hagynak a patikákban. Az OECD jelentéséből az is kiderül, hogy mennyit segít az állam, és mennyit kell zsebből fizetnünk: nálunk 43 százalékát teszi ki a kiskereskedelmi fogyasztásnak az állami támogatás, míg például a lengyeleknél 32 százalék ez az arány.
Nem meglepő egyébként, hogy ilyen sok pénzt hagyunk a gyógyszertárakban, a tanulmány megemlíti: még mindig átlagon aluli a magyarok egészségügyi helyzete – elég csak a dohányzás vagy az alkoholfogyasztás társadalmi méreteire gondolnunk.
És míg gyógyszerre vagyonokat költünk, addig az egészségügyre szinte alig: a költségvetés kiadásainak körülbelül 10 százalékát. A legkevesebbet a vizsgált országok között.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu