Mozidollárok háborúja

VITATHATATLANUL az elmúlt évek egyik legjobban várt és marketingszempontból legjobban előkészített filmje volt a Star Wars sorozat VII. része. Magasak voltak az elvárások is, hiszen a Walt Disney 4 milliárd dollárt fizetett a legendás rendező cégéért, a Lucasfilmért. Úgy tűnik, a részvényesek máris elégedettek lehetnek az üzlettel.

Ország-világGeoPro2016. 01. 10. vasárnap2016. 01. 10.

Kép: People shop for items at a store selling Star Wars merchandise in Los Angeles, California on October 29, 2015. The seventh film in the franchise, "Star Wars: The Force Awakens" opens in theaters a week before Christmas on December 18. AFP PHOTO / FREDERIC J. BROWN / AFP / FREDERIC J. BROWN, Fotó: FREDERIC J. BROWN

Mozidollárok háborúja
People shop for items at a store selling Star Wars merchandise in Los Angeles, California on October 29, 2015. The seventh film in the franchise, "Star Wars: The Force Awakens" opens in theaters a week before Christmas on December 18. AFP PHOTO / FREDERIC J. BROWN / AFP / FREDERIC J. BROWN
Fotó: FREDERIC J. BROWN

Bár George Lucas évekig hallani sem akart a filmjogok eladásáról, 2012-ben végül mégis belement, hogy az addig 33 milliárd dollárt termelt üzletet más vigye tovább. A Csillagok háborúja filmek mellé a Disney megkapta a szintén hosszú karriert megélt Indiana Jones-sztorit is.

Az igazán nagy pénz azonban a filmhez kapcsolódó egyéb licencjogokban van: ki gondolná, hogy a különféle játékok, ruhák, ajándéktárgyak értékesítéséből érkezett az előbb említett 33 milliárdos összeg kétharmada? Ezt az üzletet a Disney is igyekezett meglovagolni, a szándékosan a karácsonyi szezonra időzített film körüli hatalmas hírverés a játékgyártók – és nem mellesleg a filmstúdió – számára Star Wars: Az ébredő erő eddigi jegybevételeinél is nagyobb bevételt hozott. A film megjelenése előtti időszakokban sokszor felmerült, hogy mekkora kockázatot vállalt a stúdió – bizony a filmiparban nem ritkák a hatalmas bukások –, mégis nehéz volt elképzelni, hogy a Marvel sorozatokkal már rendszeresen bizonyító cég ne tudja megugorni a lécet. Nos, az eddigi jegybevételek alapján a kétkedők száma radikálisan megcsappanhatott, hiszen szinte minden rekord megdőlt, de legalábbis megdönthetővé vált. A hivatalos filmpremier előtti(!) vetítések 57 millió dollár bevételt hoztak (előző csúcs 43,5 millióval a Harry Potter és a Halál ereklyéi II. része volt). A mozis berkekben kiemelten figyelt első hétvégi jegybevétel alapján szintén jól teljesített a film: az amerikai nézők 238 millió dollárt hagytak a kasszában, ezzel a 209 millió dolláros bevételével korábbi listavezető – a nem mellesleg szintén több folytatást megélt sorozat legújabb darabja – Jurassic World a második helyre szorult. A dinók számára némi vigaszt jelenthet, hogy az USA-n kívül nem sikerült a csúcsdöntés: az első hétvégén 524 millió dollár bevételt hozó film azt mutatja, hogy a világ többi részén a nézőket jobban érdeklik az őslények, mint az ugyanennyi idő alatt 517 millió dollárt hozó, de a távoli jövőben játszódó űrvilág kalandorai. Bár ez az összehasonlítás sem teljes, hiszen a Föld legnépesebb országában, Kínában majd csak január 9-től vetítik Az ébredő erőt. A magyar mozilátogatók a jövőt választották, így itthon sikerült a csúcsdöntés: a nyitó hétvégén több mint 282 ezer honfitársunknak volt jegye a filmre, a hazai mozik pedig a három nap alatt 412,5 milliót kasszíroztak – igaz, forintban.

A Walt Disneynek az egymilliárd dolláros jegybevételre a december 17-i premiertől csupán 28-ig kellett várnia, a 12 nappal ismét egy újabb rekordot söpörtek be a filmkészítők. A nagy vetélytárs Jurassic Worldnek 13 nap kellett ugyanehhez a teljesítményhez. Az első 3D technikával készült szuperfilm a hat évvel korábbi Avatar volt, a látványvilág és a csodás történet eddig 2,79 milliárd dollárt hozott, míg a dobogó második fokán 2,19 milliárd dollárral a Titanic (1997) áll. Egyre biztosabbra vehetjük, hogy a James Cameron által rendezett két kasszasiker nem sokáig őrzi jelenlegi helyezését. A rivális Jurassic World a tavaly júniusi premier óta már 1,7 milliárd dollárnál jár, ezzel harmadik a listán.

Csupán idő kérdése hogy a decemberi villámrajtot követően szintén dobogóra kerüljön Az ébredő erő. A Disney a 4 milliárd dollár kitermeléséhez mostani filmjével megtette az első lépést, de nem dőlhet hátra: ígérete szerint minden évben kijön egy új Star Wars-filmmel, amíg a rajongók meg nem unják. Amíg tart a felfokozott érdeklődés, addig a részvényesek is dörzsölhetik a markukat.

A Marvel és a Star Wars univerzum hosszú évekig elég munícióval szolgálhat az osztalékfizetésekhez.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek