Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A cafeteria készpénzesítésével ösztönözné a fizetések növekedését Orbán Viktor. A miniszterelnök múlt héten a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitóján a versenyképesség növekedéséről, illetve a fiatalok külföldről való hazacsábításáról is beszélt.
Kép: Húspult húsok husok Auchan áruház bevásárlás bolt 2013.12.06. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter www.napocska.eu
Nemrég az Európai Bizottság (EB) „elkaszálta” a magyar cafeteriarendszert – mondta Orbán Viktor.
A miniszterelnök ezzel valószínűleg arra utalt, hogy az EB a külföldi – főleg francia – cégeknek adott igazat a cafeteria-rendszer ügyében. 2012-ben fordult az Európai Bírósághoz több francia cég, amelyek korábban forgalmazhattak béren kívüli juttatásként adható cafeteria-utalványt.
Őket azért nem preferálták többé a munkaadók, mert a megváltozott törvények szerint adókedvezményt csak az Erzsébet-utalvány és a SZÉP Kártya után lehetett igényelni. Februárban azonban az EB kimondta: nem összeegyeztethetők az uniós joggal a SZÉP Kártya és az Erzsébet-utalvány intézményének egyes elemei. A kedvezményekre jogosító utalványok ugyanis akadályozzák a letelepedés és szolgáltatásnyújtás szabadságát – vagyis kiszorítják a piacról a külföldi cégeket.
A magyar államnak az Európai Bíróság ítélete szerint a lehető leghamarabb meg kell változtatnia a jogellenes gyakorlatot. Egyes vélekedések szerint a kormány ezzel a lépéssel abban bízik, megússza a kötelező kártérítéseket a francia cégek felé.
Orbán most mint a béremelés új eszközét emlegette a cafeteria „forintosítását”. A magyar cafeteria-rendszer ugyanis rejtett kettős javadalmazási rendszer – ezt tennék nyílttá. A kettős bérrendszerben ugyanis az alapbér után az állam járulékot szed a munkáltatótól, míg az efelett adott cafeteria után kedvezményes adó jár. Erre a „felső” bérre az állam nem szedne járulékot – Orbán már 2017. január elsejével készpénzesítené azt. Viszont ez az összeg a nyugdíjba nem számít bele. Azt Orbán is elismerte, van az új rendszerben kockázat, hiszen előfordulhat, hogy a munkáltatók az alapbér egy (akár nagy) részét is „felnyomják” a második kategóriába.
Hogy a gyakorlatban mindez hogyan fog kinézni, egyelőre nem tudni, a változtatások első lépéseit júniusban teszi meg a kormány.
Orbán beszélt arról is, hogy a fiatalok külföldre való elvándorlását megakadályozni nem lehet, a kérdés inkább az: hazajönnek-e ezek a munkavállalók. Hogy ne csak elvándoroljanak, de vissza is jöjjenek – így Orbán –, jó gazdaságpolitika és versenyképességi fordulat szükséges.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu