Hálánk tarifája

Öt orvosból négy elutasítja a hálapénzrendszert, de a magyar egészségügy jelen viszonyai között szükségesnek tartja. Ahogy a betegek is: a felmérések szerint öt betegből csak egy nem ad hálapénzt, leginkább azok, akiknek nem telik rá. A Pénzcentrum kiragadott egy példát, és annak járt utána, hogy mennyire terheli meg a családok költségvetését a terhesgondozás és a szülészeti ellátás, illetve, hogy mutatkozik-e különbség a tarifákban a fővárosban és vidéken.

Ország-világHabik Erzsébet2016. 03. 03. csütörtök2016. 03. 03.
Hálánk tarifája

A várandósság kilenc hónapja alatt számos vizsgálaton kell átesnie a kismamáknak, s már ekkor is sokan csempésznek borítékot a fehér köpenyek zsebébe, ami 5-10 ezer forintot rejt alkalmanként. Dr. Bélteczki János, a Magyar Orvosok Szövetségének elnöke szerint a társadalmi középosztálytól felfelé a szülő nők többsége ragaszkodik a választott orvosához, s a hálapénz a szülészeteken is bevett szokás. Az ország különböző területein eltérő jövedelmi viszonyok a borítékok vastagságán is mérhetők: Budapesten, illetve az ország középső részében valamivel magasabbak a fizetések, így a hálapénz összege is nagyobb. Ugyanakkor elmondható, hogy a legszegényebbek is megpróbálnak valamennyit adni az orvosnak. A paraszolvencia tarifáját illetően nincs egy konkrét összeg, a kismamák leginkább egymás között beszélik meg, hogy mennyire legyenek hálásak. Míg vidéken átlagban 50–100 ezer forintot, addig a fővárosban 50–200 ezer forintot szánnak az orvosnak.

A legtöbb szakellátásban az orvos a páciens belátására bízza, milyen összeggel hálálja meg a munkáját, akadnak azonban olyanok is, akik jól ismert „tarifáért” dolgoznak. A tapasztalatok szerint az ár egyenes arányban van a beavatkozás bonyolultságával. A betegnek kínos adni, az orvosnak megalázó elfogadni, ám a hálapénzrendszer megszüntetésére irányuló kísérletek mindeddig rendre kudarcot vallottak. Egyes számítások szerint évi nyolc, míg mások szerint 30–50 milliárd forintnyi adómentes jövedelmet tesznek zsebre azok az egészségügyi dolgozók, akik elfogadják a paraszolvenciát.

A Századvég Alapítvány tavaly felmérte, hogy az egészségügy mely területein javítana elsősorban a lakosság: a lista hosszúra sikeredett, de furcsamód kiderült az is, hogy a megkérdezetteket a betegekkel való bánásmód és a hálapénz elvárása zavarja a legkevésbé.

 

KINEK MENNYIT?
- A legtöbbet a kórházi orvosok kapják, átlagosan 15 ezer forintot alkalmanként.
- Őket követik a járóbeteg-ellátás szakorvosai, akiknek nagyjából 5 ezer forintot fizetünk egy-egy vizitért.
- Az orvosi asszisztenseknek, műtősöknek átlagosan 2000 forint jut.
- A nővérek 500–5000 forint közötti összeget kapnak.
- A háziorvosok zsebébe 2500-3000 forint kerül.

 

JÓ TUDNI!
Borítékot a beavatkozás előtt nem szokás adni, megbüntetik az orvost, ha elfogadja. Akkor hálálkodjunk, mielőtt elhagyjuk a kórházat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek