Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Leggyakoribb és így a legismertebb récefajunk a tőkés réce, amelyet a házi kacsa őseként tartanak számon a kutatók. Kiválóan alkalmazkodó, az ember közelségét elviselő faj, amely szinte minden vizes élőhelyen előfordul a legnagyobb folyóktól a városi parkokban csillogó kis tavakig. (Csupán a gyors folyású vizeket kerüli.) Állománya stabilnak mondható, an nak ellenére, hogy nem védett, vadászidénye augusztus 15-től január 31-ig tart. A hazai állomány jelentős része a be nem fagyó vizeken telel.
A hím madár (gácsér) nászöltözete igen díszes: fején fémesen csillogó zöld a tollazat, nyakát fehér gallér övezi.
Nyár elejére leveti díszeit és a tojóhoz hasonló, enyhén rőt alapszínt ölt. (Avatatlan szemlélő ilyenkor össze is tévesztheti a két ivart; az jelenthet némi segítséget, hogy a tojó kisebb, mint a gácsér.) A tőkés récék példás párkapcsolatban élnek: a fiatalok először megismerkednek, aztán „eljegyzik” egymást, azaz párba állnak, de csak tavasszal esnek szerelembe. Március elején kezdenek a fészeképítéshez a nádszegélyekben, az erdős szigeteken, öreg füzek odvaiban vagy éppen elhagyott épületek rejtekén. A fészekalj 9–16 tojásból áll, a kotlási idő hosszabb, mint a tyúké, 28 nap. A kiskacsák pehelytollazata zöldessárga, hátuk és fejtetőjük fekete, színezetük jól elrejti őket a vízinövények árnyékos, kusza szövevényében.
A kicsik nyolchetes korukban válnak röpképessé, ekkortól már gyakran verődnek nagyobb csapatokba.
A tőkés réce változatosan táplálkozik: a legtöbbet gyommagvakból, hajtásokból fogyaszt, nyár végén, ősszel a búza-, majd a kukoricatarlókon szedeget. Kiegészítésként csigákat, rovarokat, férgeket eszik. Jellegzetes hangja a messzire hangzó háp-hápháp!, amit jól kifejez a hangutánzó hápogás szavunk.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu