Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
FONTOS TÖRTÉNELMI KORSZAK lenyomatai ezek – érvel Halász Iván, hogy gyűjtőként miért éppen a szocializmus relikviáira „szakosodott”. Szó sincs arról, hogy nosztalgiát érezne a Kádár-korszak iránt. Birtokában vannak azok a besúgói jelentések, amelyekből kiderül hogy a most 60 éves nyomdász ellenzékiként gyűrte a szocializmus éveit.
Kép: Halász Iván nyomdász, gyüjtö 2016.01.18. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361
Festék és gépolaj szagának elegye kavarog a levegőben, a kattogó gépek között könyvekkel teli polc húzódik meg, az oszlopokon 40-50 éves színes filmplakátok vonzzák a tekintetet. Aztán végigpásztázzuk az egymáson tornyosuló több tucat rádiót, a majd’ 600 darabos gyűjtemény egy-egy érdekes példányát. A jelen és a múlt jól megfér egymás mellett. Amíg a nyomdagépek a XXI. századi kiadványokat, könyveket és reklámszövegeket ontják magukból, addig a szocializmus színes relikviái pihennek Halász Iván irodájában.
Ahogy belép az ember, hirtelen Engels fején találja magát, egy NDK-ból származó faliszőnyeg a földre terítve fogadja a látogatót. Az csak a véletlen műve, hogy nem Lenin vagy Marx fizimiskáján lépdelünk, a nagy trió mindazonáltal magabiztosan tekint a jövőbe. A galambok ketrecében egy Mao-szobor pihen, a plafonról pedig egy trombita lóg, sarló-kalapácsos zászlóval díszítve. A szovjet csapatok hagyták hátra, amikor túl gyorsan kellett csomagolniuk. A hely szelleme azt sugallja, nem akármilyen nyomdában járunk.
A nyomdászat komoly alkotó tevékenység – vallja Halász Iván, bár valószínű, hogy 14 évesen nem ez a gondolat vezérelte, hogy nyomdász legyen. A betű és a könyv élete szerves része volt mindig, könyvkötő apjától örökölte az olvasás iránti szenvedélyét. Szülei válása után a pesti fiú Dunaújvárosba került. Mint izgalmas város él emlékeiben a szocializmus virágzó időszakából. Dübörgött az acélipar, özönlöttek a városba a fiatal családok, sok gyerekkel. A kis Ivánt nem az indiánosdi kötötte le, hanem a könyvek. Alig volt tízéves, amikor Könyvbarát Klubot alapított: pár baráttal összedobták a könyveiket, és a közösből kölcsönzött mindenki. Játszva megnyerték a Ki tud többet a Szovjetunióról? című városi vetélkedőt. Halász Iván szívta magába a humán tudományokat, leginkább a történelmet.
– Órákat álldogáltam az Egyetemi Nyomda előtt Pesten, a kirakatban ott virított a Pajtás Újság más hasonló „remekművek” társaságában. Azt éreztem, milyen jó lehet ennyi betű között élni. Akkor határoztam el, hogy nyomdász leszek. Szerencsémre az egyik legigényesebb nyomdában, a Révaiban kezdhettem a pályafutásomat. Utána a Széchényi Könyvtárba kerültem, majd a református egyház nyomdáját vezettem a rendszerváltozásig. Aztán úgy éreztem, jobb az ember élete, ha nincs főnöke.
Eladta a Volvóját, vett két olcsó nyomdagépet, kibérelt egy garázst, és még maradt annyi pénze, hogy egyetlen alkalmazottjának, aki a mai napig jó barátja, kifizesse a bérét. Két hónapot adott magának arra, hogy kiderüljön, meg tud-e élni a saját lábán. Olyannyira sikerült, hogy a gazdasági válságig folyamatosan prosperált az üzem, modern, ma is több száz milliós gépállomány zakatol a HTSART nyomdában. Talán jobb is, hogy nem lett belőle operatőr. Négyszer jelentkezett a Színművészeti Főiskolára, a több mint kétezer jelentkezőből rendre bejutott az első tízbe, de tovább egy tapodtat sem. Azt mondja, talán, mert nem ismerte Aczél Györgyöt...
Életének másik szenvedélye a gyűjtögetés. Ezt is édesapjától örökölte, aki őrizte és dédelgette a múlt minden emlékét, mintha azok beszélni tudnának. Tudnak is, mondhatnánk, hiszen Halász Iván első igazi kincse egy varázsszemes rádió, családi örökség. Aztán jött a következő, egy tranzisztoros példány, ezen hallgatták esténként a Szabad Európát.
A ’89 utáni évek jelentették a gyűjtemény igazi gazdagodását, amikor az emberek boldogan szabadultak meg a múltjuktól. Halász Iván rendületlenül járta a lomtalanításokat és az ócskapiacokat, mániájának híre gyorsan szárnyra kelt, és egyre többen keresték fel azzal, vinné el a kacatjaikat. A fiatal nyomdász lelkesen bogarászott az értékek között, hisz mégiscsak egy fontos történelmi korszak lenyomatai volnának. Így jutott hozzá az egyik kedvenchez, egy plakáthoz, amely az '50-es években hirdette: „Ifjak, lányok! Olvassátok a jó könyveket, jöjjetek a könyvtárba.” De birtokában van egy Kádár-szobor, amelyből nem sok készült, aztán az Esti Hírlap egykori postaládája és a Munkásőrség utolsó vezérőrnagyának egyenruhája. Az irodájában áll egy viharvert 1952-es Csepel D motor, Halász Iván még ezzel furikázott abban a faluban, ahol hétvégi házat vettek. A helyi italbolt felé is sokat fordult, persze csak anekdotázni.
– A legtöbb tárgy dobozban rostokol, nincs hová kitennem mindet. De örülök minden különlegességnek, ez például egy Sztálin-szobor fejrészéből tört le. Az egyik barátom édesapja is részt vett az akcióban, eltette mementónak, de nekem adta – s máris mutatja a bajuszos torzót.
– Nagyon szeretnék egy olyan hangszórót, amelyik egy tanácsháza falán virított. A rádiógyűjteményem már több kiállításon szerepelt, a Kiscelli és a Budapesti Történeti Múzeumban is. Szabó István A napfény íze című filmjében az én rádiómon olvasták be a zsidó törvényeket – emlékszik Halász Iván egy-egy jelentősebb pillanatra.
Maga sem hitte el, amikor 1980-ban megvalósult régi álma: eljutott az USA-ba. Bejárta a legendás 66-os út egy részét, átment Mexikóba, majd föl egészen a kanadai határig.
– Alig volt pénzem, az éjszakáimat a buszon töltöttem, jól talán egyszer sem laktam a hat hét alatt. De a szabadság megélése leírhatatlan. Ha apám nem lett volna nagyon beteg, biztos, hogy nem jövök haza – mesél kalandos utazásáról a 60 éves Halász Iván, aki egy percig sem elégedetlenkedik a sorsával.
Alapvetően optimista ember, tervei között szerepel egy olyan kultúrház létrehozása, ahol otthont adhat a tárgyainak. És lenne egy kis kávéház is, ahol dolgozgatni lehetne. Meg persze egy moziterem, mert nagy rajongója a filmeknek. Két barátjával hetente egyszer összejönnek, és filmklubot tartanak. Most éppen a francia új hullámnál tartanak, már túl a szovjet klasszikusokon. A vállalkozásával is elégedett; például pár hónapja itt nyomtatták Esterházy Péter és Szüts Miklós A bűnös című kötetét – közel állt a szívéhez ez a munka, nagy megtiszteltetésnek érezte.
Egy-egy antikváriumba mindig betéved, nála olyan ez már, mint valami betegség. És ott van a zene, mindig rajongott a dzsesszért, még szaxofonozni is tanult egy kicsit. Most nincs rá elég ideje, ráadásul az angoltudását is szeretné tökéletesíteni. Öregség? Ilyen értelmetlen dolgokkal nem foglalkozik.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu