Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Palágyi Béla Sportnapló rovata. - Elnézést kérek írásom személyes hangjáért, de a rövidpályás gyorskorcsolya az egyetlen sportág, melynek a történetét a bölcsőjétől fogva követhettem. Úgy két évtizeddel ezelőtt a nemzetközi korcsolyaszövetség felfedezte ezt a mozgalmas és ezért látványos sportágat. Lehetett praktikuma is a dolognak: a short trackhoz nem kell külön pálya, a jégkorongozók játéktere szélén is indulhat a verseny – miként annak idején a focipályák körül is 400 méteres futópályát alakítottak ki. (Amióta erről leszoktak az építők, az atlétika látja a kárát…)
Kép: Szöul, 2016. március 12. A magyar Liu Shaolin Sándor (k), a kínai Vu Ta-csing (j) és a magyar Liu Shaoang (b) a szöuli rövidpályás gyorskorcsolya-világbajnokság férfi 500 méteres döntőjében 2016. március 12-én. Liu Shaolin Sándor arany-, Vu ezüst-, Liu Shaoang bronzérmet nyert. (MTI/EPA/Kim Szu Han), Fotó: Kim Szu Han
A nemzetközi szövetség kezdeményezésére mi, magyarok nagyon hamar „ráharaptunk”. A pionírok görkorcsolyázó fiatalok soraiból verbuválódtak – Darázs Istvánnak és Belovai József testnevelő tanárnak köszönhetően, elsősorban Jászberényben.
A hazai szövetség is hamar kapcsolt, előbb kanadai edző, Yves Nadeau, majd kínai tréner, Csang Csing érkezett, s az eredmények sem maradtak el. A 2006-os torinói téli olimpián Huszár Erika 4., Knoch Viktor 5. lett. Magyar pontok a téli olimpián – nos, mi tagadás, szokni kellett a sikert.
Az első generáció aztán visszavonult: Darázs Péter fogorvos, a húga, Darázs Rózsa jogász lett, Huszár Erika pedig Kanadába ment férjhez, ahol ismereteim szerint a sportágát is oktatja. Maradt Darázs István szakágvezető, aki vendéglős szakmáját szorította a háttérbe a korcsolya miatt, és versenyez még a rutinosnak számító Knoch Viktor, aki köré új generáció szerveződött. A lányok közül Heidum Bernadett, Jászapáti Petra, Bácskai Sára Luca, a fiúknál Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang, Burján Csaba és szakvezetőként Telegdi Attila a legismertebb név.
És akkor szóljunk az idei, a szöuli világbajnokságról: megszületett a sportág első magyar aranyérme!
Az 500 méteres távon Liu Shaolin Sándor a háromszoros világbajnok kínai Vu Tan-csinget megelőzve győzött – míg öccse, a 18 esztendős Liu Shaoang a dobogó harmadik fokára állhatott. De ezzel a sikerszériának még nem volt vége: Liu Shaolin Sándor az összetettben bronzérmet nyert, öccse pedig a 18. születésnapján 1500 méteren szerzett ezüstöt. A férfiváltónk a negyedik helyen kötött ki, ami a fiúk számára kellemetlen csalódás volt. Hát itt tartunk, már ez is balsikernek számít…
Darázs István nemrégiben azt mondta: a magyar csapat eredményei a 2018-as téli olimpián „nagyot fognak szólni!”. Máris ehhez szoktatnak hozzá bennünket a versenyzők?
PEZSGŐ NÉLKÜL
A legendás lengyel–magyar barátságba belefér, hogy kézilabdás lányaik olykor borsot törnek az orrunk alá. Tavaly szeptember 14-én, a világbajnokságon a lengyelek egy góllal legyőztek bennünket, s ezzel elbúcsúzhattunk a riói olimpián indulás lehetőségétől. Igaz, utánunk az oroszokat is legyőzték Kim Rasmussen szövetségi kapitány lányai, s végül a 4. helyen végeztek – mi végül is a 11. helyen kötöttünk ki. Ám az Európa-bajnoki selejtezőcsoportban alkalom kínálkozott a visszavágásra. Lengyelországban ez sikerült is, 27-24 arányban nyertek a mieink. Az érdi visszavágón már a döntetlen is elég lett volna ahhoz, hogy biztos legyen az Eb-re a kijutásunk.
Úgy nézett ki, hogy a kettős győzelem is összejön, hiszen a 43. percben már négy góllal vezettünk – aztán a vége a „megszokott” egygólos vereség lett: 26-25-re győztek a lengyelek. Így mi a szlovákok és a finnek ellen „kaparhatunk tovább” a kijutásért. Ami igen nagy valószínűséggel összejön, ám a pezsgőbontást egyelőre sajnosel kellett napolni. Kár érte.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu