Kapás van! Mint a villám

Feje és hosszú, csőrös szája a krokodilé, sávozott mintázata a tigrisé; ezek együtt pedig egyik legismertebb halunk, a csuka külső jellegzetességei. Különleges az úszóinak elrendezése is: a hátúszója egészen közel áll a farokúszóhoz, egy vonalban a farok alattival, ezt teszi villámgyors ragadozóvá. Falánk hal, leginkább lesből, takarásból támad, a kiszemelt zsákmányt egyetlen farokcsapással, szempillantás alatt kapja el. Nyaranta olykor még a vízből kiugorva is rárabol a nagyobb rovarokra (szitakötőkre).

Ország-világValló László2016. 04. 02. szombat2016. 04. 02.
Kapás van! Mint a villám

Kiváló alkalmazkodóképességű, a vízi környezet iránt szerény igényű hal, a hegyvidéki patakok kivételével szinte minden víztípusban megtalálhatjuk, de leginkább az álló vagy lassan áramló vizeket kedveli. Szinte mindent megeszik, ami a vízben él és mozog, így a rákot, békát, siklót és fiatal vízi szárnyasokat is, kedvence azonban a kishal, köztük is a szélhajtó küsz. (Gyomorsava olyan erős, hogy még a lenyelt acélhorgot is képes megemészteni.)

Táplálékbőségben igen gyorsan fejlődik: kétévesen elérheti az egy kilót és a félméteres hosszt. Nyugat- Európa hideg vizeiben lassabban nő, de tovább él, ott nem ritkák a 40 kilós csukák sem. A hazai rekord egy 20 és fél kilós példány, 1994-ben került horogra. Február és március hónapokban ívik, április elsejétől horgászható.

A csuka klasszikus horgászata úszóval és élőhalas csalival zajlik, de a fenekező módszer is eredményes lehet. Kifogásának legsportszerűbb módszere a pergetés. A műcsali kiválasztásánál tanácsos figyelembe venni kitűnő látását és agresszivitását. A támolygó és a körforgó villantók használatával igen jók a fogási eredmények.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek