A nyomorultak hátulról - A gigászi vállalkozás kulisszái mögül jelentjük

A Madách Színházban a kulisszák mögött jártunk. Riportunk a június 3-án megjelent Szabad Föld 14–15. oldalán olvasható.

Ország-világSZF-ajánló2016. 06. 03. péntek2016. 06. 03.
A nyomorultak hátulról - A gigászi vállalkozás kulisszái mögül jelentjük

A musicalek egyik csúcsdarabjaként tartják számon A nyomorultakat (Les Misérables). 1985-ben debütált a londoni West Enden, ahol azóta kiérdemelte a legtöbbet játszott musical címét, megelőzve Az Operaház fantomját, a Macskákat és a Mamma Mia!-t is. Az eltelt három évtizedben 22 nyelvre fordították le, és a világ 42 országában játszották. Hazánkban 1999-ben a Madách Színház vitte színre Szirtes Tamás rendezésében, akkor kétszáznál is több előadást ért meg. Miután utoljára ereszkedett le a függöny, a rajongók tüntetést szerveztek a művészbejárónál azért, hogy ismét szerepeljen a teátrum műsorán. 17 évvel később ugyan, de teljesült a kívánságuk: a Madách Színház áprilisban hármas szereposztásban mutatta be a darabot. Ezúttal nem a musicalt néztük meg a nézőtérről, a kulisszák mögül jelentjük: a kétkötetes, 347 fejezetből álló Victor Hugo-regényt – sok szereplővel, majdnem negyven évet átölelő, szövevényes történettel – színpadra vinni gigászi vállalkozás!  
Szijjártó Gabriella riportja, Németh András Péter fotóival, "Mielőtt a 24601-es rab színre lép" címmel jelent meg friss lapszámunkban.


TOVÁBBI KIEMELT AJÁNLATAINK A JÚNIUS 3-ÁN MEGJELENT SZABAD FÖLDBŐL:


Jó tanuló az evolúció

Az elméleti atomfizikusok fele hívő ember, hiszik, hogy sikerül ellopniuk néhányat Isten titkaiból. Ami engem illet, az evolúcióban hiszek – mondja Szathmáry Eörs. 
A PROFESSZOR IRODÁJÁNAK FALÁN egy meghökkentő olajkép – a Munkácsy-díjas Breznay József alkotása. A kékes-zöldes színben úszó festmény alján az ősóceán és benne lakói: baktériumok, kékmoszatok, egysejtűek. Nagy a készülődés: éppen a földi élet teremtődik. Kicsit feljebb már komolyabb szervezetek, halak, madarak láthatók, s bár Noé bárkájának valamennyi utasa nem férhetett rá a festményre, de legfelül egy emberi agy jelzi: mindez, egyetlen képbe sűrítve, az evolúció története. Az olajkép Szathmáry Eörs professzor szobájában látható, no meg egyik könyvének, Az evolúció nagy lépései című kötetének borítóján. A professzor ugyanis elméleti evolúcióbiológus…
Szücs Gábor interjúja a friss Szabad Földben olvasható.

Szemben Európával
Földügyekben mindig történik valami: a kormány államosítani akarja a megmaradt kárpótlási földterületeket; az EU a magyar földtörvények megváltoztatását követeli.


Ingatag cölöpökön 
Több mint 24 ezer 75 évesnél fiatalabb honfitársunk veszíti életét olyan betegségek következtében, amelyek az orvostudomány jelenlegi állása szerint gyógyíthatóak lennének – derül ki az Eurostat legfrissebb jelentéséből. Ők azok, akik nem jutnak kellő időben megfelelő ellátáshoz.
A részletek a friss Szabad Föld hasábjain, Habik Erzsébet összeállításában.
 


TOVÁBBI AJÁNLATAINK CSALÁDI MAGAZINUNKBÓL: 

Majdnem otthon
Korral járó problémák

Nézzünk a lábunk elé!
Ha baj van az egyensúllyal

Turistabosszantó romtelep
Hazai élet

Színes nyári zuhatag
Erkélyek, balkonok virágai

Bezárt a farm
Ujlaki Ágnes tévékritikája
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek