Pálinka és kisvasút

Kovácsvágás, ez a parányi hegyközi község ismét hallatott magáról. Katonákat, tűzoltókat hívott vendégül, akik egész napon át szórakoztatták a környéket. Már a reggeli ébresztő sem számított mindennapinak: a községen gumikerekű kisvonat gurult át, az ülésein rezesek fújták az ébresztő nótát. Volt ott sütés, főzés, sátorozás, műsor – s persze pálinkaverseny: a szigorú zsűri előtt több mint ötven palack állt jelképesen rajthoz. Az első a gönci barack lett – természetesen…

Ország-világP. B.2016. 06. 05. vasárnap2016. 06. 05.

Kép: pálinkafőzés házi szeszeszital gyártás alkohol alkoholizmus lepárlás cefre gyümölcs 2012 11 18 Fotó: Kállai Márton

Pálinka és kisvasút
pálinkafőzés házi szeszeszital gyártás alkohol alkoholizmus lepárlás cefre gyümölcs 2012 11 18 Fotó: Kállai Márton

– Miként áll a házi pálinkafőzés miatt vívott harcunk az Európai Unióval? – kérdeztem Mihályi Lászlótól, a Magyar Pálinka Nemzeti Tanács elnökétől.

– A hatályos jövedéki törvény már a harmadik egymást követő évben módosította karakteresen a szabályokat. Lényege, hogy a 2016- ra vonatkozó verdikt tulajdonképpen visszatért az EU-nak tett 2010-ig érvényes vállaláshoz. Újból kell adózni az otthoni főzés után – korábban egy fillért sem kellett fizetni –, s már nem csak a jelképes évi ezer forintot, mint 2015-ben. Így a jövedéki adó 50 százalékát kell leperkálni a bérfőzésnél 86 literig. Ez jelenleg 700 forint literenként a 42 fokos párlat után. Az otthoni főzés után is ennyit kell leróni, be kell jelenteni a berendezést, engedély is szükséges hozzá, majd párlatjegyet venni, literenként 700 forintért. A pálinkagyártók, a bérfőzők azt szeretnénk elérni, hogy az otthon főzőket is ugyanolyan szigorúan ellenőrizzék, mint őket. Erre kevés az esély – így vélhetően marad a sok feketepálinka a piacon –, mert az adóhatóság kezéből kivették a kontrollt: az önkormányzatoknak kell ellenőrizni az otthon főzőket.

– Milyen kárt okozhat az otthonfőzés a szakmának?

– Amióta a bérfőzőknek is adózniuk kell, a felére esett vissza a bérfőzés. Megy a „feketézés”. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal sokszor nem azt az italt találja a vendéglátóhelyen az üvegekben, amit a címke ígért. Az ilyen árusok rontják annak a műhelynek a hitelét, melynek az üvegébe beleöntötték a finánc nem látta, ki tudja, hol lepárolt italt. Ez az itthoni fogyasztók körében is hitelrontás, ám a külföldiekkel szemben, akik hungarikumot jöttek kóstolni, ez a visszaélés megbocsáthatatlan. Így az országimázst is rombolják a feketézők, a csaló italárusok, kocsmárosok, éttermesek.

– Mekkora a külföldi pálinkapiacunk?

– Sajnos alig számottevő: jó, ha az össztermék 2 százalékát eléri…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek