Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Egy szállítmányozó cég teherautóját megállították a rendőrök. Észrevették, hogy az utas- és a raktér közötti válaszfalat kiszerelték, s valamiféle ráccsal helyettesítették.
A sofőr az átalakításról engedélyt nem tudott mutatni, csak annyit mondott, hogy tudomása szerint az autó így ment át a műszaki vizsgán. A rendőrök ez alapján a forgalmit elvették, így a teherautót szállítmányostól „le kellett tenni”. Az ezt követő szabálysértési eljárásban azonban a közlekedési hatóság állásfoglalása alapján kiderült, hogy az utastér védelmét a falat helyettesítő rács is megfelelően ellátja, ezért a szabálysértési eljárást megszüntették, az autót visszahelyezték a forgalomba.
Ekkor a szállítmányozó cég államigazgatási eljárásban okozott kárért beperelte a rendőrséget, az elkésett fuvarból és az autó forgalomból történt alaptalan kivonásából fakadó károkért.
A rendőrség azzal védekezett, hogy az eljáró rendőrnek nem elbírálnia kell az esetet, hanem a szabálysértés alapos gyanúja esetén feljelentést tehet. Az, hogy a későbbi bizonyítás során a szabálysértési eljárást megszüntették, nem jelenti, hogy az adott helyzetben az alapos gyanú ne állt volna fenn. A vonatkozó szabály szerint engedély nélküli átalakítás esetén a forgalmi engedélyt a rendőrnek be kell vonnia. A sofőr nem igazolta, hogy az átalakítás engedéllyel történt, ezért jogszerűen vonták be a jármű forgalmi engedélyét.
A szállítmányozó cég viszont azzal érvelt, hogy a sofőr közölte, a műszaki vizsgán megfelelt a jármű ebben a formában, másrészt látható volt, hogy az utastér védelmét rács garantálja, tehát a gépjármű biztonságosan képes a forgalomban részt venni – ezért nem volt ok rá, hogy a forgalomból azonnal kivonják. Így az eljáró rendőr felróhatóan, kirívóan súlyos jogalkalmazási tévedést követett el, ami megalapozza az államigazgatási jogkörben okozott kár megtérítésére irányuló követelést.
Ha azt nézzük, hogy egy utólag rossznak minősült rendőri döntés kárt okozott az elszenvedőjének, az megalapozhatná a kártérítést – viszont a bírói gyakorlat ezt csak a kirívóan súlyos jogalkalmazási tévedés esetén ítéli meg.
Ebben az esetben is az lett a döntés, hogy az utólag beszerzett információk alapján nem lehet a rendőrök döntését tévesnek minősíteni: az adott pillanatban elérhető információk alapján a jogszabályoknak megfelelően jártak el, így kártérítés nem jár.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu