Kassai Viktor segít eligazodni - Röviden, koncentráltan, félreérthetetlenül: nincsenek tagadó szavak

Most, hogy a foci Eb után lassan belelendülünk a foci-vb-be, valamint, hogy lezajlott a történelem első videobírós mérkőzése, itt az ideje beszélni azokról a technikai segítőkről és segítségekről, amelyeknek köszönhetően csökkenhet a játékvezetői tévedések száma. Bár, ami azt illeti, a fene se tudja, mikor is volt az a bizonyos első, videobírós mérkőzés. Ennek oka, hogy maga a kifejezés sem egyértelmű, ezért most, elsőként próbáljunk rendet tenni a különböző eszközök között. Sőt még előbb beszéljünk az emberi tényezőről, vagyis arról: hogyan emelkedett az évek során a játékvezetők száma egyről akár hétre is. Hogyan lett a „bíró sporiból” játékvezető, a partjelzőből határbíró, majd asszisztens – hogy ne mondjuk, az ofszájdból les, a taccsból bedobás és a kornerből szöglet –; s mikor került a kapuk mellé alapvonali játékvezető? Kassai Viktor, a nemzetközi szinten pillanatnyilag legelismertebb magyar játékvezető segít bennünket eligazodni a pályán.

Ország-világSzücs Gábor2016. 09. 28. szerda2016. 09. 28.

Kép: Saint-Denis, 2016. június 10. Kassai Viktor büntetőrúgást ítél Romániának a 2016-os franciaországi labdarúgó Európa-bajnokság A csoportja első fordulójának Franciaország-Románia összecsapásán a Saint-Denis-i Stade de France stadionban 2016. június 10-én, az Eb nyitónapján. (MTI/EPA/Yoan Valat), Fotó: Yoan Valat

Kassai Viktor
Saint-Denis, 2016. június 10. Kassai Viktor büntetőrúgást ítél Romániának a 2016-os franciaországi labdarúgó Európa-bajnokság A csoportja első fordulójának Franciaország-Románia összecsapásán a Saint-Denis-i Stade de France stadionban 2016. június 10-én, az Eb nyitónapján. (MTI/EPA/Yoan Valat)
Fotó: Yoan Valat

– Sok év fejlődésének eredménye ez. Persze mindez pénzkérdés is, hiszen a megyei III. osztályban sok esetben még ma is az egybírós felállás a megszokott, ahogy a technikai berendezések sem adottak mindenki számára. A legrangosabb mérkőzéseken a felállás jelenleg így néz ki: van egy játékvezető, két asszisztens, két alapvonali játékvezető, egy tartalék bíró és egy tartalék asszisztens.

– Ha jól számolom, akkor ez éppen hét. Csak egy lépés, hogy a 22 játékos mellett 22 bíró szorgoskodjon a pályán… Minek még ide különféle technikai kütyük sokasága?

– Mert az ember bizonyos esetekben elkövetett hibája (figyelemkihagyás, koncentrációs fáradtság) miatt újra és újra előfordulnak vitatott esetek, szabálytalanságok vagy gólok megadása, vagy éppen nem megadása miatt.

– Hát akkor lássuk azokat a bizonyos technikai eszközöket!

– Kezdődött a sor talán a rezgő partjelzőzászlóval. Ez egy remek találmány, mert a játékvezetőnek alapesetben állandóan ki kell néznie a két asszisztensre, kint volt-e a labda, történt-e szabálytalanság, lesen volt-e a támadó játékos? Most a zászlón lévő gombot megnyomva a bíró karján lévő kis készülék rezgéssel jelez, hogy valami történt. Éppen tíz éve tovább bővült az eszköztár: megjelentek a kommunikációs szettek. Ezzel a berendezéssel lehetővé vált a folyamatos párbeszéd a játékvezető és az asszisztensek között, ami óriási változás a korábbiakhoz képest, amikor vagy nem értettük, vagy félreértettük egymást, s ezért állandó szaladgálásból állt a kommunikáció.

– És miket mondanak egymásnak meccs közben? Viccet lehet mesélni?

– Rohanás közben? Jó volna, de erre nincs mód. A mérkőzések légköre legtöbbször feszült, mindannyian figyelünk, s csak a legszükségesebb közlendőkre szorítkozunk. És azt is röviden, koncentráltan, lehetőleg félreérthetetlenül tesszük.

– Na, azért a Feröer–Magyarország kínszenvedés alatt belefért volna egy kis szórakoztatás is…

– A pontos érthetőség érdekében nem használjuk a tagadó szavakat, mert ha a „nem” esetleg lemarad, akkor fordított értelme lesz a szövegnek. Kezezésgyanús eseteknél sem mondjuk, hogy nem volt kéz, hanem azt, hogy semmi vagy hogy tovább.

– És ha nem magyar segítőkkel dolgozik?

– Leginkább az angol megy, én egyébként angolul és németül is beszélek, de ekkor is igyekszünk a legkevesebb, de legérthetőbb szavakkal kommentálni az eseményeket.

– Ugyan nem tartozik szorosan a tárgyhoz, de azt is megérti, ha mondjuk egy felhevült spanyol nekiáll önnel ordítozni?

– Érteni nem értem, de azért ki lehet következtetni, mit gondol rólam…

– És ilyenkor mi a helyes teendő?

– Nincs szabály, nem lehet felkészülni a balhékra, mi több, nem is tanítják az ilyenkor követendő eljárást. Rossz lehet, ha nyugtatsz, s ugyanígy: fokozhatod a dühét, ha visszakiabálsz az arcába. Alkalmazkodni kell a pillanatnyi helyzethez.

– Szóval akkor van rezgőjelző a karján, a fején füles és mikrofon. Mi van még?

– Az egyik csuklómon van egy óraformájú szerkezet, ami rezeg, ha az elektromos gólbíró „megadta” a gólt, sőt ilyenkor háromszor el is mondja a fülhallgatómba: gól, gól, gól.

– Az elektromos gólbíró már a videós játékvezető szisztéma része?

– Nem, ez egy korábbi fejlesztés. Valamikor 2011-ben a FIFA pályázatot írt ki különféle, játékvezetőt segítő berendezésekre. A beérkezett tizennyolc technikai fejlesztés közül kettőt tartott arra érdemesnek, hogy éles mérkőzéseken is kipróbálja. Az egyik a Hawk-Eye, azaz a Sólyomszem, a teniszből már jól ismert eljárás: a stadionon belül több videokamerával is követik az eseményeket, és ha a labda túljut a gólvonalon, a rendszer rögtön jelez a játékvezetőnek. A GoalRef, azaz a Gólbíró szisztéma alapja a labdába épített mikrocsip, amely a kapu körül kialakított mágneses téren belül észleli a játékszer helyzetét. Az érzékelők egy másodpercen belül jelzést adnak a bírónak.

– Tartotta magát a szóbeszéd, hogy az újításnak sokáig ellenálló FIFA állítólag az éppen az ön által vezetett Anglia–Ukrajna Európa-bajnokin történt szerencsétlen bírói döntés következtében vált engedékennyé a gólbíró bevezetésében. Bár tudjuk, hogy ez nem így volt, hiszen a két szerkezetet már egy évvel korábban engedélyezték, de azért érdekelne a véleménye majd’ öt év után: mi is történt?

– Az a bizonyos téves ítélet a 64. percben történt, bárki megnézheti ma is az interneten. A labda az angol kapuson megpattant, s egyenesen a hálóba tartott, ám John Terry felugorva visszarúgta a labdát. Az asszisztensem és az alapvonali bíró sem látták, hogy a labda teljes terjedelmében átjutott a gólvonalon, ezért nem ítéltünk gólt. De a visszajátszás bebizonyította, hogy elnéztünk talán két, esetleg három centit, és a labda teljes terjedelmével áthaladt a gólvonalon. Így az angolok nyertek 1-0-ra.

– Lassan befordulunk a célegyenesbe, nézzük akkor ezt a csodát hozó videobírót.

– Az idén márciusban adott zöld utat a FIFA szabályalkotó testülete, az IFAB a videotechnikának. A bíró négy esetben kérhet és kaphat segítséget: a gólok, a kiállítások, a büntetők és a szabálytalanságok megítélésekor. A visszanézést a játékvezető mellett a mérkőzést felügyelő ellenőr, valamint a videotechnikát kezelő bizottság is kezdeményezheti. Kétéves tesztidőszak indult, s már le is zajlott több videobírós mérkőzés.

– Mik a tapasztalatok?

– Ezekről az eseményekről én is csak az újságokból értesülök, minket, játékvezetőket majd akkor készítenek fel, ha meghozza engedélyező döntését a FIFA. Különösebb fennakadást eddig nem okozott a rendszer. Az USA-ban az egyik harmadosztályú meccsen működött videobíró, a játékvezető két esetben ment ki a pálya szélére megnézni a felvételt, ami után egy piros, majd egy sárga lapot osztott ki. Európában pedig egy olasz–francia felkészülési meccsen vizsgázott az új technika. Egy kezezés után kért segítséget a bíró, ezalatt néhány másodpercre megállt a játék, majd a „fülesre” megkapta a választ, s a játék ment tovább.

– Azért ez felvet néhány kérdést. Elsőként is azt, hogy nem lesz így túl szaggatott a játék?

– Ugyebár azért vannak tökéletesen látható helyzetek, gólok, szabálytalanságok, amikor a játékvezető biztos az ítéletében. Vagyis csak arról a néhány helyzetről van szó, amikor bizonytalan lehet – megjegyzem, a mostani Eb 51 mérkőzése alatt egyszer sem kérték a gólbíró segítségét. Ha mégis a technikához kell fordulni, akkor várhatóan néhány másodpercre megállunk – de egy sérülés vagy egy véleményes 11-es esetén mennyit szokott állni a játék? Akár percekig is, míg a videó visszanézésére elég néhány másodperc.

– Ebből a szempontból a tévénézők szerencsésebb helyzetben vannak, hiszen ők már évek óta akár öt-hat kamera képét is látják. A bíró nem látja a stadionok kivetítőit?

– De, látja, azok azonban a vitás helyzetekből semmit sem mutatnak. Ennek az az oka, hogy ne keltsenek indulatokat a pálya körül.

– Azért az adrenalinfüggők megoldják ezt a problémát is: meccs közben nézik a telefonjuk képernyőin a vitás helyzetet… Egy további probléma: akkor végül is ki vezeti a meccset? Mert ezek szerint a képernyő előtt ülők felül is bírálhatják a játékvezetői döntést!

– Ennek a rendszernek éppen az a lényege, hogy egy külső személy, akinek lehetősége van a televíziós képeket elemezni, nyújtson segítséget a pályán ítélkező játékvezetőnek.

– Hagytam ki valamit a lassan gépembert idéző bírói felszerelés közül?

– Ugye van a sípunk, van egy spray a sorfal helyének a rögzítésére, s van egy Polar óra is, ami az időn kívül méri a bíró futásteljesítményét, szívritmusát. Ezeket az adatokat aztán fel tudjuk használni az edzéseken.

– Edzéseken?

– Hetente kétszer kapunk mi is futóedzést, de emellett szinte mindennap különböző edzéseink vannak, amelyek segítik a felkészülésünket.

– Ezek segítségével simán utolérné akár Ronaldót is?

– Azért az nem menne könnyen. Ezek a játékosok nem véletlenül lettek sztárok, a kivételes tehetségük mellett elképesztően edzettek, egész csapatnyi speciális edző veszi őket körül. Nekünk pedig fizikálisan tökéletes állapotban kell lennünk, hogy tartani tudjuk velük a lépést.

– Gondolom, buta kérdés: van kedvenc vagy éppen utált csapata?

– …

– És ha lenne, megmondaná?

– Bár bennünk is létezik szimpátia és antipátia, de ezzel nem foglalkozunk. Talán nem pontos a fogalmazás, de a két pályára lépő csapat mellett van egy harmadik csapat: a játékvezető és segítői. Mi a saját megítélésünkért hajtunk, rengeteget teszünk azért, hogy jó teljesítményt nyújtsunk, s ehhez sok segítséget adhat majd a videobíró megjelenése.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek