Már nyergelnek a vágtások

KILENCEDIK ALKALOMMAL rendezik meg a Nemzeti Vágtát a budapesti Hősök terén szeptember 16–18-a között. Lessünk be a lovas hagyományőrző verseny és a hozzá kapcsolódó kulturális-gasztronómiai fesztivál kulisszái mögé.

Ország-világ(szg)2016. 09. 13. kedd2016. 09. 13.
Már nyergelnek a vágtások

A Nemzeti Vágtán települések versengenek, idén 71 fős a mezőny. A verseny nyolcéves történetében két olyan versenyző is akadt, akinek kétszer sikerült nyernie a lovas viadalon.

A címvédő Németh János és lova, My Boy Mennydörgés kétszer szerzett dicsőséget Baja városának, annak a településnek, amelyiknek korábban – a szintén kétszeres győztes – Molnár Gyöngyi révén is volt már egy Vágta-győzelme.

Az eddigi eredmények alapján tehát Baja az abszolút Vágta-specialista település! Említést érdemel ifj. Kalmár László is, aki három egymást követő évben szerezte meg a dicsőséget a Fogatvágtán. Tavaly Lepkével és Tücsökkel győzte le a mezőnyt, és most újra címvédésre készül társaival.

Rendkívül sikeresek az OTP Bank Jótékonysági Sztárfutamok: a versenyben részt vevő ismert személyiségek egy-egy szabadon választott alapítványt támogathatnak pénznyereményükkel, miközben a lovaglás szépségét és szeretetét népszerűsítik. Többükről csak a Vágta-részvétel kapcsán tudta meg a közönség, hogy hosszú évek óta milyen magas színvonalon lovagolnak.

A Nemzeti Vágtán 2009 óta vesznek részt parasportoló lovasok, bemutatóikon minden évben több egyesület és alapítvány is szerepel.

Műsorukban elsősorban az értelmi fogyatékosok lovas versenyein rendezett ügyességi feladatokból láthatnak ízelítőt a nézők, de időről időre mozgáskorlátozott díjlovasok is bemutatkozhatnak.

A Vágtán más sportágakhoz képest magas a hölgyek aránya. Nem véletlen, hiszen Nyugat-Európában a hobbilovasok között már jóval több nő van, mint férfi. Egyébként a lovaglás az egyetlen sport, ahol – az olimpián is – a két nem képviselői egy mezőnyben, azonos megítélés szerint versenyeznek; természetesen a Hősök terén is együtt állnak rajthoz.

Az elmúlt évek alapján fej fej mellett állnak az eredményességben: négy alkalommal női, négyszer férfi győztes emelhette magasba a verseny vándordíját, a Vágta-kardot.

A Nemzeti Vágta sajátossága, hogy a lovak között sem tesz nemi különbséget: a kancák, a mének és a heréltek azonos feltételek mellett versenyeznek. A kor és a súly alapján sincsenek kategóriák a lovasok között: volt már 18, de 60 éves lovas is a versenyben, ahogy akadt 40, de 100 kilós versenyző is a Hősök terén.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek