Emlékezetes ügy: nemzetközi rablóbanda támadta meg az expressz utasait

Ezt írtuk... (november harmadik hetében) a Szabad Föld 10, 20, 30, 40, 50 és 60 és 70 évvel ezelőtti számaiban.

Ország-világSZF-ajánló2016. 11. 24. csütörtök2016. 11. 24.
Emlékezetes ügy: nemzetközi rablóbanda támadta meg az expressz utasait

1946.
A legtöbben még emlékeznek a biatorbágyi merénylő, Matuska Szilveszter nevére. Több mint tizenkét évvel ezelőtt egy időben hónapokon keresztül nevével volt tele a sajtó. Most újabban megint felbukkant. A váci fegyház többi szökött fegyencével együtt őt is körözi a rendőrség. A Vörös Hadsereg közeledtére ugyanis a fegyház kapuit kinyitották és mintegy hétszáz fegyencet szabadon engedtek. Köztük van Matuska is.

1956.
A Szabad Föld immár negyedik hete az (akkor) ellenforradalmi – később sajnálatos, majd forradalmi – események miatt nem jelenik meg.

1966.
Tervszerűen folyik a budapesti metró építése: már csak 20-30 méter választja el az építőket attól, hogy a Fehér úttól elérjék a Deák teret. Ezen a közel hat kilométeres szakaszon indul meg először a közlekedés. Innen a Kossuth Lajos térig haladnak majd tovább a szovjet fúróberendezések, s megkezdték az előkészületeket a Duna alatti alagút építéséhez is. A folyó medrének vizsgálatát is befejezték, s megállapították: a legcélszerűbb lesz az alagutat a folyó feneke alatt 10-12 méter mélyen vezetni. A két 500 méter hos szú alagút egyenként 5,5 méter széles lesz, s egymástól 20 méter távolságban halad majd. Az építők úgy tervezik, hogy jövő nyáron már a Duna alatt dolgozhatnak.

1976.
Két barátnő hosszú idő után találkozik, majd megállapodnak, hogy a jövőben telefonon tartják a kapcsolatot. A kérdésre – van telefonotok? – a következő válasz érkezik. Hívd fel a Hortenzia Fodrász Szövetkezetet, azok átszólnak a mellettük lakó Palotaiéknak, ők átkiabálnak a szomszédjuknak, a Morvaiéknak, akik átintenek a szemben lakó Sebestyénékhez, akiknek az udvara a Béresék fürdőszobájára néz, akik viszont nekem a szomszédaim, így könnyen átkopognak hozzám, hogy menjek a Hortenziába a telefonhoz…

1986.
Megnyitják a látogatók előtt az ősállatok nyomainak híres, ipolytarnóci lelőhelyét. A különböző állatok mintegy 24-25 millió évvel ezelőtt hagyták ott nyomaikat a nedves homokban, amelyeket egy hirtelen jött vulkánkitörés hamuesője betemetett és konzervált. Az elmúlt években csarnokot emeltek a több mint 1200 állatnyomot, valamint egy hatalmas mamutfenyő megkövesedett maradványait őrző lelőhely fölé, a környéken sétautat, a környező erdőben szép parkot alakítottak ki. Az ősmaradványok belépőjeggyel látogathatók.

1996.
Egyszer ezt a „Szolgálunk és védünk”-et is tisztázni kéne. Mert legutóbb, a Dácia expresszen szolgálni már szolgáltak ugyan, csak a védés nem sikerült igazán. Amint azt a tévé is bemutatta: nemzetközi rablóbanda támadta meg az utasokat, megverték, lefújták őket, majd összeszedvén a pénzt, meghúzták a vészféket. Messzire nem jutottak, a rendőrség ugyanis előre tudott az akcióról, a szerelvény teli volt álruhás rendőrökkel, akik a közeli szántón le is kapcsolták a tetteseket. Férfimunka volt, mondták utána a kamerába, addigra az utasokat is begipszelték, a szemüket kimosták, a szívbetegeket lenyugtatózták…
(Megyesi Gusztáv)

2006.
Minden idők legnagyobb labdarúgója távozott: hetvenkilenc éves korában a Kútvölgyi kórházban elhunyt Puskás Ferenc. Az Aranycsapat jobbhátvédje, Buzánszky Jenő mondta róla: „Bárhol a világban, ha valaki meghallotta a Puskás nevet, rávágta: Magyarország. És ha meghallotta, hogy Magyarország, rávágta: Puskás.” Hőse lett 1952-ben a helsinki olimpiai bajnokcsapatnak, és egy évvel később két gólt rúgott az évszázad meccsén Angliának (6-3). A forradalom idején disszidált. Már akkor is legendás játékos volt, az terjedt, hogy Magyarországnak van a legjobb csapata, mert minden utcasarkon áll egy Puskás Öcsi.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek