Egy válás bonyodalmai

Amióta az angol–holland flotta 313 évvel ezelőtt elfoglalta Gibraltárt, azóta a Spanyolország déli csücskében elterülő piciny földdarab szálka mind Madrid, mind London szemében. Az alig két hete kezdődött Brexit-tárgyalások most gerendává növelték a 6,5 négzetkilométernyi területet – amire már annyiszor akadt példa a történelemben.

Ország-világMarkos Mária2017. 04. 08. szombat2017. 04. 08.
Egy válás bonyodalmai

Alighogy hivatalosan elindult az Egyesült Királyság kilépési procedúrája az Európai Unióból, az egyeztetések körül támadt első hullámok máris Gibraltár partjait csapdossák.

A terület jelentőségét nem mérete, hanem az európai kereskedelemben betöltött pozíciója és stratégiai helyzete adja, a darabka sziklánál alig több szárazföld az unió külső határát jelentené a kilépés után.

A bonyodalom azt követően kezdődött, hogy Theresa May brit miniszterelnök – sokak meglepetésére – a folyamatot elindító, Donald Tusknak címzett hatoldalas levelében említést sem tett a brit korona fennhatósága alá tartozó Gibraltár jövőjéről.

Az Európai Parlament elnöke azonban nem siklott el a maroknyi földdarab sorsa felett, válaszlevél-tervezetében már az állt, hogy a kiválás akkor lesz érvényes Gibraltárra is, ha arról London és Madrid külön megállapodik.

Az ügy attól válik izgalmassá, hogy a tárgyalások alatt minden uniós tagállamnak vétójoga van, a területre igényt tartó  Spanyolország akár zsarolhatja is az Egyesült Királyságot – szélsőséges esetben az sem kizárt, hogy közös felügyeletet kérnek a félszigetre, amelytől a britek, s véleményük szerint a gibraltáriak is erősen elzárkóznak.

Hogy ez utóbbi nem légből kapott feltételezés, azt az is bizonyítja, hogy két korábbi – egy 1967-es és egy 2002-es – referendumon már bizonyították a koronagyarmat lakói, hogy ők bizony továbbra is II. Erzsébet fejdíszének ékkövei maradnának.

A londoni indulatokról mi sem árulkodik jobban, mint hogy egy korábbi konzervatív párti vezető, Michael Howard a Margaret Thatcher miniszterelnöksége idején, 1982-ben kitört és 77 napig tartó Falkland-szigeteki véres háborúhoz hasonlította a mostani helyzetet. Howard szerint Theresa May miniszterelnöknek ideje háborúra készülnie, ha a gibraltáriak megvédése másképp nem lehetséges. Csak bízni lehet abban, hogy May nem lép a Vaslady által 35 évvel ezelőtt egyszer már kitaposott hadi ösvényre, és sikerül szárazon tartania a puskaport.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek