Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
TÖBB FEHÉR KÖPENYEST IS találunk az irodalom nagyjai között. Hogyan egyeztették össze az írást és orvosi hivatásukat, miként kezelték a maguk súlyos betegségeit? Csehovot az elbeszélései, drámái révén ismerjük, de úgy tartotta: a gyógyítás a hitvese, az írás pedig csak a szeretője.
Kép: Tschechow, Anton - Schriftsteller, Russland *1860-1904+ - Portraet - 1901 Digitale Kolorierung. Original: Bildnummer 00020905 - 01.01.1901-31.12.1901 Es obliegt dem Nutzer zu prüfen, ob Rechte Dritter an den Bildinhalten der beabsichtigten Nutzung des Bildmaterials entgegen stehen. Tschechow, Anton - Writer, Russia *1860-1904+ - Portrait - 1901 Digitally colorized. Original: image no 00020905 - 01.01.1901-31.12.1901 It is in the duty of the user of the image to clear prior to usage if any Third Party rights preclude the intended use., Fotó: ullstein bild
A 6-os számú kórterem – ezt a címet kapta Csehov híres elbeszélése, amely egy kisvárosi kórház siralmas körülményei közt játszódik, de több művében is feltűnik az orvos és a beteg alakja. Anton Pavlovics Csehov (1860–1904) Moszkvában volt medikus, majd ténylegesen gyakorolta gyógyító hivatását, magát sem kímélve látta el a pácienseit.
Melikhovóban, a földbirtokán körzeti orvosként is működött. Azt írja:
„Huszonöt falu tartozik a körzetemhez, négy gyár és egy kolostor. Reggel fogadom a betegeket, délelőtt kijárok hozzájuk.”
Dr. Kiss László orvostörténeti kutatásaiból tudjuk, hogy harcba szállt többek közt a kolerával, és vállalta az embert próbáló utazásokat is Szahalinra, hogy meglátogathassa a fegyencek szigetét.
Folyton aggódott, nehogy a medicina panaszt tegyen, hogy „megcsalta” az irodalommal. Azt tartotta, az orvosi szakma művészként pontosabb megfigyelővé tette, nem vétett szarvashibákat. Lev Tolsztojnak például felrótta, a nagy orosz író úgy írt a szifiliszről, hogy nem ismerte alaposan e nemi úton terjedő betegséget.
Csehov ifjúkora óta küzdött a tüdőbajjal, de amikor éppen nem köpött vért, nem vette komolyan a jeleket, és olyan erőbedobással dolgozott, mintha makkegészséges lett volna. Több gyógymódot is kipróbált, többek közt kumiszkúrát tartott, azaz erjesztett kancatejet kortyolt, hogy felépüljön, de hiába. Már az előrehaladott kórral küzdve írta meg a Ványa bácsi, a Három nővér, a Cseresznyéskert című drámáit. Nem volt éppen hálás beteg, mivel ügyet se vetett betegsége tüneteire. Kijelentette:
„Nem fogom gyógyíttatni magam. A gyógyvizeket és a kinint beveszem, de megvizsgálni nem hagyom magam.”
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu