Már a kertben vannak

A mérsékelten sikeres írót, Jean-Etienne Fougerole-t (Christian Clavier) tévévitára hívják legújabb könyve, a Tárt karokkal kapcsán. A kötet témája eléggé kényes, de annál aktuálisabb: nyújts segítséget minden rászorulónak!

Ország-világBiczó Henriett2017. 07. 04. kedd2017. 07. 04.
Már a kertben vannak


A harcias vitában a riporter Fougerole fejéhez vágja, hogy ne a könyv lapjain biztasson másokat, hanem mutasson példát, és lásson vendégül egyroma családot. A sarokba szorított író az élő adásban kénytelen-kelletlen megadja a lakcímét azzal, hogy háza kapuja nyitva áll az érintettek előtt.

A műsoron fellelkesülve másnap reggel egy kilenctagú roma család jelenik meg Jean-Etienne villája előtt, akiket a jómódú család kénytelen mosolyogva, tárt karokkal vendégül látni. Babik (Ary Abittan) és családja otthonosan elhelyezi lakókocsiját a kertben, és megkezdi biztonságosnak tűnő életét. Az író egyfolytában a kamerák kereszttüzében áll, s úgy tűnik, jól veszi az akadályokat.

Az eddig koldulásból és lopásból élt család minden tagjának munkát szerez, a gyerekek iskolába járnak, integrálódnak. Jean-Etienne-ben egyre erősödik az az énkép, hogy valóban az elesettek gyámolítója, de mindez kemény küzdelemmel jár. Festőművész feleségével állandóan mentegetik magukat, nehogy bújtatott előítéleteik átvegyék a hatalmat „vendégszeretetük” fölött. Babikék is használhatják a mosdót, de a drágább tárgyakat eldugják, nehogy szegény vendégek kísértésbe essenek. Mégiscsak jobb lesz nekik is.

Az elfogadás kérdése sokkal összetettebb a filmben, mint amit az alaptörténet ábrázol. A család indiai szolgálója felmond, mert nem bírja a „romazurit”, és azt már Babikék sem néznék jó szemmel, ha egy másik roma család költözne vendéglátóik házába. Eközben a cigány család egy sérült fiút vett a szárnyai alá, akit még szeretnek is.

Mindeközben ott a humor, a helyzetkomikum, és természetesen a szerelem. Hogy milyen fogadtatása lesz a filmnek, kérdéses. A rendező, Philippe de Chauveron előző sikerfilmje, a Bazi nagy francia lagzik nemrég került be minden idők tíz legnézettebb francia filmje közé, pedig a forgalmazók a bevétel szempontjából „politikailag veszélyesnek” minősítették a családon belüli rasszizmusról szóló mesét.

De minket nem a bevétel érdekel, hanem az önfeledt vígjáték, aminek a témáján egy picit még el is lehet gondolkozni.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek