Újra aktív szépkorúak

SORRA ALAKULNAK a nyugdíjas-szövetkezetek, hogy a harmadik korban lévőknek munkát biztosítsanak – erre a törvény júliustól ad lehetőséget. Milyen előnyökkel kecsegtet e szövetkezeti forma, s mi ösztönzi a szépkorúakat, hogy újra dolgozni kezdjenek? A kérdésekre Miskolcon és a fővárosban kerestük a választ, még frissiben.

Ország-világPalágyi Edit2017. 07. 27. csütörtök2017. 07. 27.

Kép: Blacksmiths at work, Fotó: Stefano Gilera

Újra aktív szépkorúak
Blacksmiths at work
Fotó: Stefano Gilera

Térdelőrajtból várták Miskolcon, hogy a jogszabály biztosította első napra elkészíthessék és benyújthassák a szövetkezetté alakulás dokumentumait a cégbíróságra. A húsz taggal alakuló Harmadik Kor Közcélú Nyugdíjas Szövetkezet az elsők egyike az országban. Mindez annak is köszönhető, hogy ők Miskolcon már évek óta programokat és szabadegyetemet szerveztek a magukat aktívnak érző nyugdíjasoknak – tudjuk meg Dobos László felnőttképzési szakértőtől, az egyik ötletgazdától.

A harmadik kor a 60–80 év közötti időszak, amelyben még sokan éreznek magukban annyi erőt, hogy hasznosítsák szaktudásukat, több évtizedes gyakorlatukat. Az északkeleti országrészben különösen alacsonyak a nyugdíjak, így sokan rászorulnának a kiegészítő keresetre. Emellett az is motiválja a korosodókat, hogy szeretnék még hasznosnak érezni magukat, és hiányzik nekik egy munkahely közössége.

– A cégek nyitottak, és várják a lehetőséget, annál is inkább, mert nekik is megéri majd nyugdíjasokat foglalkoztatni az alacsonyabb közterhek miatt – nyilatkozta lapunknak Kiss Gábor, a miskolci szövetkezet elnökségi tagja. Akkora a munkaerőhiány, hogy várhatóan az egészségügyben, a szociális területen éppúgy feladatokat kaphatnak a szépkorúak, mint a kereskedelemben vagy a termelőüzemekben. Nyáron a turizmusban is szükség lehet rájuk. Az eddigi felmérések azt mutatják, hogy az idősek átlagosan napi négy órát dolgoznak majd, de sok szakmában a rugalmas foglalkoztatás is beválhat. Attól nem kell tartani Kiss Gábor szerint, hogy az idősek az aktív korúak elől viszik el az állásokat, mivel az aggasztó munkaerőhiány miatt a cégek a fiatalokon is kapva kapnak. A nyugdíjasok foglalkoztatása más európai országokban is bevett gyakorlat, és a miénknél nagyobb arányban élnek vele.

Becslések szerint Borsod megyében a nyugellátásban részesülőknek mintegy kétharmada létminimumon tengődik, mivel 80 ezer forintból vagy annál kevesebből kénytelen havonta kijönni. Ez is magyarázza, hogy már most óriási az érdeklődés, a Borsod Abaúj-Zemplén Megyei és Miskolc Városi Nyugdíjasok Érdekvédelmi Szövetségét is sokan hívták az új munkalehetőségről kérdezve.

Elnöküktől, Teszárovics Miklóstól megtudtuk: sok elesett helyzetű emberrel kerülnek kapcsolatba, közülük főleg a viszonylag fiatal, még munkaképesek, illetve az egyedül élő, lakást fenntartó nők készülnek újra munkába állni. Így keresnek kiutat a megélhetési problémákból és a magányból.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek