Hazahívó dallamok

Számomra az év egyik nagy élménye, hogy részt vettem a 35 éves Dunapataji Népdalkör ünnepi kiállításán és műsorán. Még ha nem is itt születtem – hanem a közeli pusztákon nőttem fel –, Patajra mindig úgy indulok el, hogy hazamegyek. Legutóbb épp lakodalmon jártam a faluban, de voltam már tanyai iskolai találkozón, a hírneves pacalfesztiválon, sőt Szabad Föld-esten is – örültem hát, amikor most Hontváriné Arth Julianna népi iparművész, a jubileumi kiállítás rendezője hívott.

Ország-világDulai Sándor2017. 12. 17. vasárnap2017. 12. 17.
Hazahívó dallamok

Emléklapok, oklevelek, tárgyak, plakettek és évfordulós dokumentumok sűrűjéből a Kodály Zoltán Művelődési Ház nagytermébe léptünk, ahol nem maradt üres szék, mire elkezdődött a műsor. A Patajról elszármazottak közül is megjöttek sokan. Dusnoki Csaba polgármester – maga is tősgyökeres dunapataji – köszöntötte a „Dunapataj Nagyközségért” címmel kitüntetett, csaknem harminctagú népdalkört, majd felcsendültek a gyermekkoromból oly jól ismert dallamok.

Népdalok és kuruc dalok, világháborús katonanóták – egy-egy csokor mindenből, amit énekeltek errefelé. S elhangzanak ma is, ha olyan társaság gyűlik össze – sőt a népdalkör jóvoltából kezdenek újra divatba jönni.

„Az ének szebbé teszi az életet, az éneklők másokét is...” – mondta Kodály Zoltán, aki háromszor járt Dunapatajon, és igen értékesnek tartotta a helyi népdalkincset. Róla nevezték el az általános iskolát is, s e gondolat jegyében jött létre 1982-ben a Dunapataji Népdalkör, Gavenda Jánosné vezetésével.

Művészeti vezetőjük 2008 óta Szücsné Török Ilona tanárnő, és ez a mintegy tíz év számos díjat, szép eredményeket hozott. Az évfordulón hallhattuk őket a Fényes Csillag Citerazenekarral és a Pataji Zenebarátok Együttesével, s együtt énekeltek a Szászcsávási Dalárdával is.

Az erdélyi Szászcsávás – amely népzenéjéről és muzsikusairól messze földön híres – 1990 óta Dunapataj testvértelepülése, kórusa az idén ünnepelte fennállása 180. évfordulóját. A Dunapataji Népdalkör és a Szászcsávási Dalárda – a két település református egyházközségeivel együtt – most testvérkórusi megállapodást írt alá, hivatalosan és ünnepélyesen is szentesítve az együttműködést.

A három és fél órás műsor második része pedig újabb meglepetést hozott: a két kórus együtt lépett fel a helyi és környékbeli zenészekből álló Millennium Rocktársulattal, melyben Nagy Dávid, a falu református lelkésze is játszott, basszusgitáron. S a nagyrészt Kormorán- és Ismerős Arcok-számokból színpadra vitt – fergeteges sikert aratott – előadásban Szücs Beátán és Thiesz Zoltánon (az immár 35 esztendős népdalkört működtető egyesület elnökén) kívül szólót énekelt Mészáros Lehel tiszteletes úr is Szászcsávásról. Erőt, hitet adó, szép este volt. Jó visszagondolni rá advent idején. 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek