A hét témája: Viharos első esztendő

„TRUMP MAGA A KÁOSZJELÖLT” – Florida egykori kormányzója, Jeb Bush jellemezte így Donald Trumpot még 2015 decemberében egy televíziós vitában. „És ő maga káoszelnök lenne” – tette hozzá. A jóslat bevált: Trump a káoszkeltésre támaszkodik. Bizonytalanságot teremtett az Amerikai Egyesült Államokban, és úgy tűnik, senki – még az elnök – sem tudja, mit tesz vagy mond aznap. Trump első évét Magyarics Tamás Amerika-szakértővel elemeztük.

Ország-világMarkos Mária2018. 01. 30. kedd2018. 01. 30.

Kép: US President Donald Trump during a reception with Congressional leaders on January 23, 2017 at the White House in Washington, DC. / AFP PHOTO / NICHOLAS KAMM, Fotó: NICHOLAS KAMM

A hét témája: Viharos első esztendő
US President Donald Trump during a reception with Congressional leaders on January 23, 2017 at the White House in Washington, DC. / AFP PHOTO / NICHOLAS KAMM
Fotó: NICHOLAS KAMM

Az Amerikai Egyesült Államok 45. elnöke mind a 44 elődjénél több időt töltött hivatalában azzal, hogy az általuk felállított normákat és hagyományokat leépítse, eddig elképzelhetetlen módon alakítva át az elnökség intézményét. Magáról azt állítja, ő írta alá a legtöbb törvényt, dokumentumot hivatali ideje első évében, egy dolgot azonban biztos nem tett: „Szinte sosem kérdezte meg, ezt más elnökök hogyan csinálták volna” – nyilatkozta az elnökről John F. Kelly, a Fehér Ház kabinetfőnöke. „Kétségtelen, hogy a Fehér Ház működése kaotikusabb, mint általában, ugyanakkor a világvége jóslatok nem jöttek be” – árnyalja az amerikai elnök első évéről kialakult képet dr. Magyarics Tamás Amerika-szakértő.

Az első tizenkét hónapban, munka közben derül ki, kikre is lehet számítani, s kikre nem, a nagy személyi fluktuációba ez belefér. „Trump kaotikussága főleg a vezetési stílusából adódik. Még mindig úgy gondolja, hogy egy utasításokkal hatékonyan működtethető nagyvállalatot vezet. Az eset nem példa nélküli az amerikai történelemben. Amikor Harry Truman átadta az elnökséget »Ike« Eisenhowernek, az Egyesült Államok 34. elnökének, aki a katonaságtól érkezett a Fehér Házba, hasonlóan nyilatkozott utódjáról: »Szegény Ike azt hiszi, beül a Fehér Házba, kiad egy utasítást, és az úgy is lesz. Hát ez nem a katonaság!«” Ám azok, akik őt megválasztották, még mindig kitartanak mellette. Elégedettek az adócsökkentéssel, választóinak tetszik, hogy mindenkinek beolvas, vagy hogy a magas jóléti kiadások költségeit megfogja – ezzel lovagolja meg az amerikai társadalomban még napjainkban is erősen élő self help, azaz felelősségvállalás hagyományát.



A JÓ, A ROSSZ ÉS A CSÚF

A JÓ
Donald Trump sem a kül-, sem a belpolitikában nem csinált helyrehozhatatlan károkat. Viszont sikerült fontos törvényjavaslatokat elfogadtatnia, többek közt az adóreformot, ami azt jelzi, nem olyan elnökről van szó, aki le fog borítani mindent. Az ország gazdaságilag erősödött, 2,1 millióval nőtt az új munkahelyek száma, 17 éve nem volt példa a munkaerőpiac ilyen arányú növekedésére. Az afro-amerikaiak körében a munkanélküliség 6,8 százalék, 1945 óta, amióta mérések születnek, ez a legalacsonyabb arány, ráadásul soha nem esett 8 százalék alá ez a szám. A befektetői és fogyasztói bizalom nőtt, a 3 százalékos GDP-növekedés kilátásai kedvezőek, a tőzsde több mint 24 százalékot emelkedett egy év alatt.

A ROSSZ
Trump nincs tekintettel az elődökre. Ám nehezebb a helyzete,ugyanis korábban az elnökök vagy a demokrata,vagy a republikánus testület tagjai voltak, vagy épp mind a kettőé (például nemzetbiztonsági szempontból a demokrata Hillary Clinton és a republikánus John McCain között nincs nagy különbség: Európából nézve a „középutas” demokraták nemzetbiztonsági-védelmi kérdésekben az európai jobbtól nagyon jobbra van, ebben az értelemben Hillary Clinton a héják közé tartozik.) Viszont Trump formabontó módon mindenfelé túl sok frontot nyitott. Az óriási befolyással bíró médiával, a CIA-val és az FBI-jal napi csörtét folytat. Egyedül a hadsereggel van jóban, tábornokokat nevezett ki kulcspozícióba, megemelte a hadi költségvetést, a legfőbb kedvezményezett a hadsereg lett. Ami a kormányzást illeti, a republikánusok ellenőrzésük alatt tartják Washington fővárosát a Pennsylvania Avenue egyik végétől a másikig, a Fehér Háztól a kongresszus épületének helyet adó Capitol Hillig. A republikánus kontroll legutóbb 1929-ben volt ennyire domináns.

A CSÚF
Az Egyesült Államok elnökének nem árt tisztában lennie a korlátaival. Trump részben önmaga legnagyobb ellensége. Twitter-üzeneteiben zsigerből válaszol. Ha magára hagyják, és nem írják meg helyette a beszédét, akkor kiütközik felkészületlensége. Másrészt sok olyan megjegyzést tesz, amit később ellene lehet fordítani. Számos kijelentése megalapozatlan, a tényeket hajlandó elferdíteni. Egy nemrégiben készült statisztika szerint naponta három hamis dolgot állít. Trump forradalmasította az elnökség módját: moderált üzenetek helyett erőfölényét vetette be ellenfeleivel szemben. Kormányzási stílusával az ösztönökre játszik faji, vallási, genderkérdésekben egyaránt, felrúgva egyúttal a hirosimai atomtámadás óta érvényes nukleáris szabályokat is. Úgy tűnik, Donald Trump továbbra is kampányüzemmódban van – még nem súgták meg neki, hogy véget ért az elnökválasztás.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek