Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
MŰSORT VEZET, KONFERÁL, kíváncsi, és ömlik a szó belőle. Úgy tűnik, mintha veleszületett tudás lakozna benne, vagyis mindent fejből vág, pedig csak az élettől, a tapasztalattól és persze a felkészüléstől ilyen lehengerlő. Nádas György Erzsébet-díjas és Karinthy-gyűrűs színészt, humoristát elkísértük egyik vidéki fellépésére, szerepvállalására.
Kép: Sajóbábony Bor-show Nádas György fellépés hakni 2018.04.14 fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361
Az öt éve elhunyt legendás Halmi Gáborral élcelődtünk egy ízben a hakniról, no meg arról, hogy ki is volt akkortájt a haknikirály. (Megjegyzendő: éppen Győzike…) Márpedig Halmi Gabi ennek a mesterségnek igazi tudósa, mit tudósa, professzora volt: énekesek, táncosok, zenekarok százainak karrierje kötődött a nevéhez, nem beszélve megszámlálhatatlan nagy sikerű bál, esküvő vagy akár konferencia megszervezéséről. No és a sajátos humorú konferanszairól, amelyekben követte a zseniális elődök: Kellér Dezső, Békeffy László, Salamon Béla, Darvas Szilárd példáját. Amikor a hakniról mint műfajról kérdeztem, így válaszolt:
„No, kérlek, a hakni az, amikor a színész színházon kívül kap valami elfoglaltságot. Illetve, annyival több, hogy haknizni nem mindenki mehet, hanem csak azok, akik díszlet, jelmez, valamint nagyzenekari kíséret nélkül is telt házat csinálnak akár az ország legkisebb szegletében. El tudod képzelni például, milyen volt, amikor Latabár Kálmánnal a debreceni vasúti restibe(!) reggel hatra(!) mentünk hakniba, vagyis adtunk szórakoztató esztrádműsort a munkába siető munkás-elvtársaknak…? Van a hakninak lexikális meghatározása is, az azonban csak a lényeget nem tartalmazza, azt, hogy nekünk a hakni volt az életünk…”
Ha ma megkérdezzük az internet okoskáját, a Google keresőprogramot: ki is jelenleg a haknikirály, elsőként az énekes Vastag Csaba nevét dobja ki. Aztán egy sor más foglalkozásút is felsorol, még politikusokat is, hiszen ilyentájt, választások idején egy-egy szavazatért ők is végighaknizzák az országot…
A műfajhoz további meghatározások is tartoznak, úgymint például a haknibrigád. Jelentése: ismert énekesek, színészek, előadók egyazon napon több, egymáshoz közeli helyszínen lépnek fel. Rövid (félórányi) szereplés után gyorsan a következő településre autóznak, ahol ugyanazt a műsort adják elő: az első előadót ugyanúgy követi a második fellépő, mint az előző helyen, hogy egy-egy estébe nyúló délutánon akár három-négy helyszínen is felléphessenek. És ki ne maradjon a sorból a turnébusz elnevezés sem: ebben utaztak a sztárok – minél híresebbek, annál nagyobb buszban –, valamint a felszerelés, no meg a zenekar, a személyzet. (Feltétlenül említsük meg, ha jól emlékszem, Chuck Berry turnébuszát, amire rendkívül büszke volt, mert útközben rendszerint a beépített fürdőkádban tartózkodott, különféle hölgyek társaságában…
Mind e fontos tudnivalót csakis azért hozom fel, mert hivatalosak voltunk Nádas Gyuri egyik haknijára a közeli Sajóbábonyba. Hát – turnébusz az nem volt, nejével együtt egy normál személyautóval érkezett. Viszont haknibrigád éppenséggel akadt: mégpedig a L’aura nevű együttes. A név a szólistájuk, Laura nevéből kerekedett ilyenre. Ketten együtt, vagyis Nádas és a L’aura, rendszeresen borügyben utaznak: a csapat ott lép fel, ahol éppen borversenyt rendeznek – mint esetünkben –, vagy szüret van, vagy borrendi avatás, vagy egyéb borünnep. A L’aura – hegedűk, gitár, citera, klarinét, dob, ének – tökéletesen felkészült az ilyesmire: rengeteg borízű népdalt ismernek, tréfás történeteket mesélnek, amelyekben megszólalnak például Gárdonyi Géza teremtményei, úgymint Durbints sógor, Göre Gábor és Kátsa, a cigány. A Göre– Durbints–Kátsa hármast is mi más: természetesen az ital fogja össze, amikor a pincéből feljőve, egymásba kapaszkodva „dallikóznak”. Két-három vidám nóta után aztán előlép Nádas, hogy ha nem is Kellér– Békeffy–Salamon–Darvas modorában konferáljon, de azért csatlakozva az egyre emelkedettebb hangulathoz, ő is pozitíve erősítse a borivás kultuszát…
Mert egyébként Sajóbábonyban éppenséggel regionális borversenyre gyűlt össze a nép: Eger és a Hegyvidék legjobb itókái mérték össze ízüket, zamatukat. Állítólag vagy 135 bor érkezett a nemes vetélkedőre; mit mondjak, a zsűri még a műsor előtti percekben is erősen munkálkodott, hogy eldöntse: melyik hegy melyik leve lesz a legszebb. (Ami azt illeti, a tudós zsűrorok mellett az amatőr élvezkedők is erősen kóstolgathattak, így a gyülekező népesség fenemód jó hangulatban várta az előadást.)
Ami egyébként Nádas számára – mondhatni – ujjgyakorlat volt, hiszen, ahogy mindjárt elárulta: „csak estefelé szoktam bort inni, de hazudozni máskor is szoktam”. És azzal fel is hajtotta az első poharat, amit még további három gurítás követett. Összesen négyféle itókát: egy királylánykát, egy szürkebarátot, egy Blauburgert és egy kékfrankost mutatott be – a krónikás feljegyezte: Virág Tamás borairól beszélt – vicces történetekkel, szórakoztatóan. (Az egyik legsikerültebb anekdotája Ferenc pápáról szólt. A pápa utazik a repülőgépen, s inni szeretne. A stewardess kérdi: mit hozhat? Mire a pápa: milyen magasan vagyunk? A válasz: úgy tízezer méteren. Akkor csak ásványvizet kérek – mondja Ferenc –, túl közel van a főnök…)
Nádas konferálása humoros, a témából felkészült; gyanítom, ez éjjel vagy nappal, ülve vagy fejen állva is menne neki. Valahogy úgy, ahogy Karinthynál a jó tanuló Steinmannak is teljesen mindegy, mit kérdez tőle Fröhlich tanár úr, a kúpot vagy a csonka gúlát, Nádas Gyuri ugyanolyan kedvesen konferálja fel a borkóstoló csúcsborát, mint ha kell, a Vörös Csillag Traktorgyárból kigördülő tízezredik Dutra D4K traktort… De ha jól látjuk, a „Nádasgyuriból” Nádas György lett. Merthogy ez történt. Előzményes az ügy, volt ugyebár a Markos–Nádas duó, ami frenetikus sikerrel működött vagy tíz évig. Ahogy mondja, kicsit belefáradtak mindketten, a duó szétment, Gyuri egyedül maradt, s hogy tovább tudjon lépni, György lett belőle. Ötvenévesen felnőtt. Előbb könyvet, majd színdarabot írt a kiváló zeneszerző-zongorista édesapjáról, Nádas Gáborról, akinek – alig akarom elhinni – több mint 400(!) dalát játszották színpadon és éjszakai lokálokban. Aztán összerakott egy önálló estet a papa slágereinek, egy másikat, olyan ma divatos stand uposat, s egy harmadikat, amit Maksa Zoltán humoristával közösen adnak elő, mindehhez kiegészítésül jönnek a többiek: a borfesztiválok vagy a traktorgyári ünnepségek…
Mindez a hétvégeket jelenti, mert a hétköznapokban felcsapott rádiósnak: ő vezeti a Klasszik Rádió Intermezzo című műsorát délután négy és hét óra között. Ismert emberekkel, népszerű művészekkel beszélget, miközben jó discjockeyként pörgeti a klasszikus lemezeket. A legfrissebb hír: Nádas György újabb haknit vállalt el, ezúttal éppenséggel a Szabad Föld megbízásából. Ő a házigazdája a Több húron pendülünk címmel most induló műsorsorozatunknak.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu