Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Bebizonyosodott, hogy Szergej és Julija Szkripal összehangolt orosz titkosszolgálati akció célpontja volt. Theresa May Moszkva-ellenes gyanúsításait mind egy brit nemzetbiztonsági szakértő, mind a vegyi fegyverek alkalmazását megelőző szervezet igazolta.
Hat héttel a visszavonult orosz-brit kettős ügynök, Szergej Szkripal és az őt a szigetországban meglátogató lánya, Julija megmérgezése után sem csillapodik a hollywoodi filmbe illő dráma iránti érdeklődés. Ritkán múlik el nap, amely ne hozna újabb fejleményeket, fordulatokat a forgatókönyvben. Az elmúlt napok vitathatatlanul legnagyobb meglepetése, hogy a főnixmadárként feltámadott 33 éves Julija Szkripal elhagyhatta a külföldön korábban káprázatos anglikán székesegyházával és híres szülöttével, Sir Edward Heath volt miniszterelnökkel azonosított délnyugat-angliai Salisbury kórházát. 66 éves édesapjáról, Szergejről is, akinek legalábbis a brit sajtó márciusban még feladta az utolsó kenetet, úgy tudni, kikerült az életveszélyből.
A brit kormány az incidenst követően a 2006-os londoni Litvinyenko-gyilkosság fényében érthető gyorsasággal Oroszországot vádolta meg, amiért „nagy valószínűséggel” idegméreggel próbálta meg eltenni láb alól apát és lányát. Az idegen földön elkövetett gyilkossági kísérletet követően huszonnyolc ország, köztük Magyarország összesen száz orosz diplomatát utasított ki. A kormányfő azonban csak az elmúlt napokban kapta kézhez az orosz vonalra vonatkozó, megdönthetetlennek remélt bizonyítékokat. Sir Mark Sedwill nemzetbiztonsági szakértő Jens Stoltenberg NATO-főtitkárhoz intézett, a The Times napilapban közzétett levelében kifejtette, hogy Moszkva kifejlesztett egy idegméreg-hatóanyagokon alapuló kivégzési programot.
A kiszemelt áldozatokat rendszerint házuk ajtajára kent méreggel küldte a másvilágra. A Sir Mark rendelkezésére álló információk szerint Vlagyimir Putyin elnök személyesen is részt vett a 2000-es évek elején megvalósított vegyifegyver-programban. Oroszország ma is képes novicsok előállítására. A hágai székhelyű Vegyifegyver-tilalmi Szervezet ugyancsak megerősítette, Szergej Szkripal szervezetében novicsokot találtak.
Sir Mark Sedwill minden korábbi forrásnál messzebbre menve állítja, hogy a nyomozás során a házkapu kilincsén volt érzékelhető a novicsok legmagasabb koncentrációja. Brit titkosszolgálati ismeretek szerint a GRU orosz katonai hírszerzés, Szergej Szkripal korábbi munkaadója legalább öt éve figyelte a férfit és Juliját, többek között rajta tartotta a szemét e-mailjeiken. Alekszandr Jakovenko londoni orosz nagykövet nem tartja kielégítőnek a brit bizonyítékokat, azt pedig legutóbbi nyilatkozataiban különösen kifogásolta, hogy nem volt alkalma személyesen találkozni a múlt keddi kórházi elbocsátása óta ismeretlen helyen tartózkodó Julija Szkripallal. A gyanakvó diplomata tagadja, hogy Oroszország kémkedett volna Szkripalék után, „ha pedig ez megtörtént volna, miért nem fejezték ki tiltakozásukat a britek, akik örökösen panaszkodnak, ha valami nincs rendjén a hazájukban vagy valahol másutt” – érvelt a The Times megkeresésére.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter még továbbment a találgatásban, amikor egy svájci laboratóriumból származó információra hivatkozva közölte, nem is novicsokkal, hanem BZ méreggel támadták meg Szergej és Julija Szkripalt, ezt a hatóanyagot pedig nem a Szovjetunióban és annak utódállamaiban, hanem az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban és más NATO-államokban állították elő.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu