Mit eszik a kínai disznó?

Tavalyhoz képest jelenleg a világpiacon – és Magyarországon is – magasabb a búza és a kukorica ára. Nagy kérdés, hogy ebbe a helyzetbe mennyire tenyerel bele az USA és Kína között egyre mélyülő vámháború, amihez – habár az első pillanatban furcsának tűnhet – igenis van közünk.

Ország-világohgy2018. 04. 26. csütörtök2018. 04. 26.

Kép: (171218) -- GUANGZHOU, Dec. 18, 2017 (Xinhua) -- Hong Jiayuan marks piglets with poor appetite in Yangliu Village, Dong Autonomous County of Yuping, southwest China's Guizhou Province, Nov. 22, 2017. Hong Jiayuan, 47, was once a villager living in poverty with very low income. With the help of local government and a livestock enterprise from south China's Guangdong, Hong began to raise pigs. The enterprise provided poor villagers like Hong Jiayuan with piglets, fodder and technology for free. When piglets grow up, the enterprise will purchase pigs from villagers. Taking out the costs of cultivation, a villager can earn over 200 yuan (about 30.2 U.S. dollars) for one pig. After three years' hard work, Hong got rid of poverty by making 240,000 yuan (about 36,296 U.S. dollars). His life is getting better. (Xinhua/Liu Dawei), Fotó: Liu Dawei

CHINA-GUIZHOU-POVERTY-PIG-RAISING (CN)
(171218) -- GUANGZHOU, Dec. 18, 2017 (Xinhua) -- Hong Jiayuan marks piglets with poor appetite in Yangliu Village, Dong Autonomous County of Yuping, southwest China's Guizhou Province, Nov. 22, 2017. Hong Jiayuan, 47, was once a villager living in poverty with very low income. With the help of local government and a livestock enterprise from south China's Guangdong, Hong began to raise pigs. The enterprise provided poor villagers like Hong Jiayuan with piglets, fodder and technology for free. When piglets grow up, the enterprise will purchase pigs from villagers. Taking out the costs of cultivation, a villager can earn over 200 yuan (about 30.2 U.S. dollars) for one pig. After three years' hard work, Hong got rid of poverty by making 240,000 yuan (about 36,296 U.S. dollars). His life is getting better. (Xinhua/Liu Dawei)
Fotó: Liu Dawei

A magyar árakat ugyanis a világpiaci változások mozgatják, azokat viszont a nagyhatalmi politika is érinti. Az utóbbi hetek egyik legfontosabb eseményeként az amerikai elnök kezdeményezésére – a világ számos országát keményen érintve – az USA jelentősen megemelte a bevihető fémek, nyersanyagok vámját. Ez alól ugyan egy sor állam kivétel maradt, de talán a leginkább érintett Kína nem. Peking egyből reagált, s egy sor termékre – benne számos amerikai mezőgazdasági anyagra és élelmiszerre – hasonlóan emelt vámot vetett ki. Emiatt aztán kétséges, hogy több tízezer tonna amerikai gabona, szója, feldolgozott és alapanyag vevőre talál-e Kínában, vagy máshol keres helyet magának. Mindenki találgatja, hogy mindez okoz-e túlkínálatot, lesz-e és milyen szintű árletörő hatása.

A világpiacon egyébként az incidens előtt lassú, de stabil áremelkedést figyeltek meg: a gabonafélék és az olajos magvak értékesítése után most tavasszal 10-15%-kal több bevételt könyvelhettek el a termelők, mint tavaly kora ősszel. Így élhették meg a honi növénytermesztők is, hogy 50 ezer forintot kapnak egy tonna kukoricáért, minőségi búzáért. Szintén keresett és jól eladható az őszi árpa, a napraforgó, a repce – bár az utóbbi két termény ára szinte megegyezik a fél évvel ezelőttivel.

Persze a helyzet ennél sokkal bonyolultabb: ha Kínába nem kerül be a 25%-os vámmal drágított több millió tonnányi amerikai szójabab, akkor (a baromfiéhoz hasonlóan) a kínai sertéstenyésztés és bajba jut, mivel a takarmány egyik fontos része a szója. Így viszont lehet, hogy a távoli ország kénytelen lesz az otthon meg nem termelt állatok helyébe sertéshúst importálni, ami viszont jót tenne az európai, közte a magyar termelőknek. Már csak azért is, mert tavaly nyártól kissé csökkent az oda irányuló import, ami miatt aztán az öreg kontinensen jócskán estek az árak, nálunk nagyjából 20-25%-kal. Ha beindulna az európai sertésüzlet, az meghúzná a takarmányok itteni keresletét is, ami viszont már árfelhajtó erőt jelent. Hogy végül is melyik hatás lesz nagy, illetve mikor éri el a piacokat, még kérdéses. Mint ahogyan az is, hogy lesz-e folytatása a kemény gazdaságpolitikai lépéseknek, amelyek kölcsönösen megnehezítik a két nagyhatalom közötti áruforgalmat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek