Túrából tortúra

ÓRÁKAT KÉSETT a repülőgépünk, az éjszaka közepén értünk Barcelonába, a szállásunkat kora hajnalban fáradtan foglalhattuk el – írja olvasónk. Így is jobban járt, mint azok az utasok, akiket például Dublinban „felejtettek”. Mikor jár kártérítés, hogyan kerülhetjük el az utazás kellemetlenségeit? – ennek néztünk utána.

Ország-világP. E.2018. 07. 25. szerda2018. 07. 25.

Kép: Passengers sleep on tghe floor at the check-in area on December 9, 2010 at the international airport of Frankfurt am Main. Heavy snowfall closed Germany's busiest airport in Frankfurt for four hours overnight, of the nearly 1,400 flights scheduled December 9, 200 had been cancelled, 114 arrivals and 86 departures, by mid-morning. AFP PHOTO / FRANK RUMPENHORST GERMANY OUT / AFP PHOTO / DPA / FRANK RUMPENHORST, Fotó: FRANK RUMPENHORST

-
Passengers sleep on tghe floor at the check-in area on December 9, 2010 at the international airport of Frankfurt am Main. Heavy snowfall closed Germany's busiest airport in Frankfurt for four hours overnight, of the nearly 1,400 flights scheduled December 9, 200 had been cancelled, 114 arrivals and 86 departures, by mid-morning. AFP PHOTO / FRANK RUMPENHORST GERMANY OUT / AFP PHOTO / DPA / FRANK RUMPENHORST
Fotó: FRANK RUMPENHORST

Egy fapados légitársaság törölte a dublini járatát, ezért a Budapestre tartó magyar utasok Írországban rekedtek, és bár szállást kaptak, végül sírva kértek segítséget – olvastuk a hírekben. Ilyenkor térítésmentesen más járatra kell helyet biztosítania a légitársaságnak vagy visszaadnia a jegy árát, de ez nem ment zökkenőmentesen.

Olvasónk kisebb kalanddal megúszta: Barcelonába menet „csak” 6 órát rostokolt a Ferihegyi repülőtéren. „Úgy éreztük magunkat, mint Tom Hanks a Terminal című filmben, ahol a főszereplő a repülőtér fogságába esik” – panaszolta az olvasó. Végül 3 óra 1 perc késéssel értek katalán földet. Az előre lefoglalt és kifizetett szállásukat csak hajnali 4-kor tudták elfoglalni, miután éjjel fáradtan bolyongtak az idegen városban a szálláshelyet keresve. Még jó, hogy nem késték le az átszállást vagy másnap reggel nem volt tárgyalásuk…

Sokan nem tudják, hogy a háromórásnál hosszabb késés már olyan problémának számít, mintha törölték volna a járatot. Az utas ilyenkor kártérítési igényt adhat be a légitársasághoz, attól függetlenül, mennyibe került a repülőjegye – vagyis a fapados járatok utasait is megilleti e lehetőség egy uniós jogszabály értelmében. A megítélt kártérítés 250–600 euró közötti is lehet, ami függ az út hosszától és a körülményektől. Jó tudni, hogy vis maior esetben (vagyis elháríthatatlan külső okok bekövetkezésekor) nem jár kártérítés: ilyen a rendkívüli időjárási körülmény, például a vihar, illetve, ha madárraj csapódik a gépnek, netán terrorcselekmény történik. Egy ismert fapados társaságnál július végén sztrájk várható – ez is olyan eset, amikor nem kártalanítják az utazókat.

A csoportosan utazókra is várhatnak kellemetlenségek. A korábbi években a vakáció idejére mindig jutott egy-egy utazási irodai csőd, ami rémálommá tette a nyaralást. Remélhetően ezt idén sikerül megelőzni, ugyanis júliustól az utazási irodáknak kötelező olyan biztosítást kötniük, amely csőd esetén is fedezi a költségeit annak, hogy az utasokat kinn elszállásolják, illetve hazahozzák. A Magyar Biztosítók Szövetsége felhívta a figyelmet: ez nem váltja ki az utasbiztosítást. A külföldre útnak induló magyarok közül csak minden második köt utasbiztosítást, pedig csak ez jelenthet segítséget baleset, betegség vagy a poggyász elvesztése esetén. A kontinensen barangolóknak érdemes kiváltaniuk az Európai Egészségbiztosítási Kártyát is, de előzőleg meg kell nézni, mely országokban és milyen esetekben élhetnek vele. Ha elővigyázattal készülünk a nyaralásra, kisebb az esélye, hogy az izgalmas külföldi túrából tortúra váljék…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek