Mérgez a gázgyár

A Duna rendkívül alacsony vízállása következtében nemcsak Szent István-kori pénzérmék kerülnek elő vagy rég eltűnt autó – benne holttesttel – rejtélye oldódik meg, hanem lelepleződik az is, amire a hatóságok szívesen borítanának fátylat: rákkeltő trutyi szivárog a vízbe az egykori Óbudai Gázgyárnál.

Ország-világHP2018. 10. 28. vasárnap2018. 10. 28.

Kép: Budapest, 2017. május 26. Desiro-motorvonat közlekedik az Északi összekötő vasúti hídnál, előtérben az egykori Óbudai Gázgyár felújított, ipari műemlék kátránytornyai és víztornya a főváros III. kerületében 2017. május 17-én. MTI Fotó: Máthé Zoltán, Fotó: Máthé Zoltán

Mérgez a gázgyár
Budapest, 2017. május 26. Desiro-motorvonat közlekedik az Északi összekötő vasúti hídnál, előtérben az egykori Óbudai Gázgyár felújított, ipari műemlék kátránytornyai és víztornya a főváros III. kerületében 2017. május 17-én. MTI Fotó: Máthé Zoltán
Fotó: Máthé Zoltán

Az Index hírportál által feltárt szennyezés helyén a Greenpeace Magyarország környezetvédelmi szervezet végzett méréseket. A hitelesített laboratóriumban bevizsgált anyagokról kiderült, hogy súlyosan rákkeltő anyagokat tartalmaznak. Ezek némelyike több százszorosan haladta meg a határértéket, más mérgek ezerszeresen is. Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője érdeklődésünkre elmondta, hogy volt olyan anyag, amelynek a bemérésénél a „műszer kiakadt”: a határérték-túllépés akkorának bizonyult, hogy mérésre nem alkalmas. A szenny egyébként szerves vegyületeket, cianidot, arzént és egyéb fémeket tartalmaz. Különösen visszás, hogy miközben az Alföld vizének arzénmentesítésére milliárdokat költött az állam uniós forrásból, itt a főváros egyik legfontosabb ivóvízbázisának számító Dunába szabadon folyik: a megengedett 10 mikrogramm – felszíni vizekben 20 mikrogramm – helyett itt literenként több mint 57 mikrogramm arzént mértek.

A mérgező anyagok egyébként minden bizonnyal a hét évtizeden keresztül működő part menti Óbudai Gázgyárból származnak. A gyár a gáz tisztításakor keletkezett mérgező masszától a számára legegyszerűbb módon szabadult meg: elásta azt. Eközben 200 ezer tonna talajt szennyezett el. Ez pedig már évtizedek óta mérgezi a talajvizet, s szivárog a Dunába is. A kármentesítés elmaradása miatti felszíni vízszennyezés a hazai és az uniós jogszabályok megsértését is jelenti.

Az egyetlen lehetséges megoldás, válaszolta Simon Gergely kérdésünkre, a mérgező talajvíz kiszivattyúzásának azonnali megkezdése, valamint a szennyezett talaj megtisztítása ott, ahol ez az egykori gázgyár területén elmaradt.

FOTÓ: MÁTHÉ ZOLTÁN, MTI

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek