Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A BOMBA KETYEG – a hatóság vár. Aztán majd elhárít – forintban is milliárd feletti összegért ahelyett, hogy most még a töredékéből hatástalanítana. A kiskunhalasi hulladéklerakat körüli abszurd történetről már írtunk, most arról számolunk be, mi nem változott azóta.
Kép: Kiskunhalas, 2016. augusztus 10. Greenpeace akció Kiskunhalason. Fotó: Ujvári Sándor
Szerkesztőségünk a Greenpeace szervezésében tavaly és tavalyelőtt is járt a Majsai út 8-ban, és mindkétszer ugyanaz a látvány fogadott bennünket: az idő ette rozsdás, lyukas fémhordókból, műanyag tartályokból mérgező vegyi anyag szivárog a talajba. A szennyeződés még – még! – nem érte el a vízbázist, a mintegy ezertonnányi méreg szakszerűtlen tárolásának felszámolása érdekében mégsem történtek gyakorlati lépések. Egyelőre csupán 150-200 millió forintba kerülne a vegyi anyag elszállítása és megsemmisítése, ám amikor az majd eléri a talajvíz szintjét, a mentesítés már további milliárdba. Persze azt a bizonyos 150-200 milliót, amit a veszély elhárítására most kellene költeni, normális körülmények között szintén nem az állampolgárok adóforintjából illene állni, hanem abból az összegből, amelyet a hulladékkezelésre szakosodott cég tevékenysége megkezdésekor letétbe helyez.
Tavaly járt a helyszínen Bándi Gyula zöldombudsman is, aki a helyzet megváltoztatása érdekében törvénytervezet benyújtását ígérte, de mint azt Simon Gergelytől, a Greenpeace Magyarország vegyianyag-szakértőjétől megtudtam, a történetnek ez a része egyelőre a konzultációs szakasznál tart.
A Bács-Kiskun megyei történet több sebből vérzik. A legutolsó csepp a pohárban a Szegedi Törvényszék ítélete volt. Eszerint a hatósági eljárások rendben voltak, mivel az arra illetékesek folyamatosan felszólították a veszélyes hulladék kezelésével foglalkozó céget – Bács-Reál Kft. – a bérelt területen lévő lerakat felszámolására, sőt bírságot is kiszabtak rá – igaz, azt valamilyen megmagyarázhatatlan ok miatt soha nem hajtották be. A tulajdonos nem reagált a felszólításra, majd amikor a tevékenységétől eltiltották, a cég egy hajléktalan nevére került, ő pedig folytatta ugyanott, ahol a Bács-Reálnál abbahagyta, csak éppen már más nevű cég élén…
A terület tulajdonosa – aki az ingatlanját a cégnek bérbe adta –, Papdi József pedig tehetetlen, hiszen a hulladék által teljesen beborított birtokot semmire sem tudja használni. Az előző földművelésügyi miniszter válaszra sem méltatta a panaszát – már ez is jogszabálysértő –, a jelenlegitől kapott levél pedig semmitmondó. Ami mégis reményre adhatott okot, az az, hogy a törvényszék ítéletét követően a Greenpeace felhívta Pintér Sándor belügyminiszter figyelmét a katasztrófa közeli helyzetre. Azért írtak neki, mert az általa vezetett tárcához tartozik a vízvédelem, tehát az ő felelőssége is, megvárják-e a döntéshozók, amíg a vegyi anyag eléri a vízbázist.
A miniszterhez címzett levél nyomán hamarosan ismét felkereste a hatóság a lerakatot. Érdeklődésemre, hogy mire jutottak, a következő választ kaptam:
1. Tudnak arról, hogy az ingatlanon egy felszámolt vállalkozás nyomán mintegy ezertonnányi hulladék található.
2. A tárolás körülményeit folyama tosan figyelemmel kísérik. Ott jártak márciusban is, és most, szeptember 17-én is.
3. A szemlén vett minták értékelése jelenleg is zajlik.
4. Ennek eredményétől függően meg teszik a szükséges intézkedéseket.
Vagyis a jelenlegi helyzet – ezertonnányi szabálytalanul tárolt vegyi anyag, amely folyamatosan szivárog a talajba – önmagában még nem készteti a hatóságot annak azonnali megszüntetésére. FOTÓ: PETHE ATTILA, SKYVIEWAIR.COM, UJVÁRI SÁNDOR FELVÉTELE
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu