Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az élelmiszeripar boszorkánykonyhája nem ismer határokat. Hogy csak egy trükköt említsünk: a fehérjében gazdag borsóhéj kivont fehérjéjéből már régóta készül (részben vagy egészben) halrúd vagy éppen garnélarák.
Kép: The Impossible Burger 2.0, the new and improved version of the company's plant-based vegan burger that tastes like real beef is introduced at a press event during CES 2019 in Las Vegas, Nevada on January 7, 2019. - The updated version can be cooked on a grill and has a better flavor and lowered cholesterol, fat and calories than the original. "Unlike the cow, we get better at making meat every single day," CEO of Impossible Foods CEO Pat Brown. (Photo by Robyn Beck / AFP), Fotó: ROBYN BECK
De időről időre hallhatunk műhús-, műtojás-előállítási kísérletekről is, amelyek napjainkban különösen nagy lendületet kaptak. A műhús pártján állók részben Kína megnövekedett húsigényével, részben pedig környezetvédelmi megfontolásokkal indokolják a céljaikat. Számításaik szerint a műhússal jelentősen csökkenne a világ szén-dioxid-kibocsátása (mivel ennek tetemes része az állattartásból származik), másfelől a hús így jóval kisebb földterületen és kevesebb energiával lenne előállítható.
A laboratóriumi hús gyártásában az Egyesült Államok és Hollandia kutatóállomásai versenyeznek. A hollandok módszere a marha izomszövetéből kivont őssejten alapul, ami valóban csodákra képes. Az őssejtet táplálják, szaporodásra ösztönzik (három hét alatt legalább egymillió őssejt keletkezik így), amelyek centiméternyi cérnavékony „izomcsíkokká” állnak össze. Ezt a masszát élelmiszerfestékkel vörösre festik és zsírral dúsítják (hogy legyen valami íze is), majd formába öntik és rögzítik az állagát. Az így nyert hús csaknem olyan, mint az igazi – mondják a szakértők –, csak a zamat hiányzik belőle. Az amerikai módszernél nem egy sejt, hanem az élő állatból vett szövetrész a kiindulás, amelyet megszaporítva tízezer marha húsának megfelelő mennyiségű műhús állítható elő.
Amerikában már reklámozzák az egyik ottani cég szintetikus tojását, amelynek előállítása során a mungóbab kivont fehérjéit más fehérjékkel elegyítik, a masszát fölhevítik, aminek eredményeként a tojáshoz hasonló terméket kapnak. (Ugyanez a cég lázasan dolgozik azon is, hogy a fehérjében ugyancsak gazdag baromfitollból gyártson szintetikus csirkehúst.) E pillanatban a szintetikus tojás, csakúgy, mint a laboratóriumi hús, még jóval drágább, mint az eredeti, de a kutatók bíznak abban, hogy hamarosan versenyképes árakon lesznek megvásárolhatók.
FOTÓ: ROBYN BECK, AFP
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu