Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Idős korban könnyebb kihasználni az ember jóhiszeműségét. Példa erre az alábbi történetünk is...
Egy idős néni az idősek otthonába került, mert szellemi leépüléssel, mentális problémákkal küzdött, önmagát ellátni már nem tudta. Az intézményvezető az új lakóval úgy összebarátkozott, hogy végül a néni ajándékozási szerződéssel a vezetőnek adta az ingatlanát. A vezető az ajándékozást titkolta a munkatársai előtt.
Az intézményvezető munkaköri leírása tartalmazta, hogy a lakóktól pénzt, vagyontárgyat, ajándékot nem fogadhat el, és tilos velük eltartási szerződést kötni, valamint kötelező betartani az etikai előírásokat.
Az idősek otthonában dolgozók számára az ajándékozás akkor derült ki, amikor a földhivatal levélben értesítette az idős nénit a tulajdonváltozásról. (Megjegyzés: nem minden földhivatal juttatja el közvetlenül az eladó és a vevő részére is a határozatot, van, ahol csak az eljáró ügyvédnek küldik meg több példányban, hogy értesítse a feleket.)
A néni nem tudta értelmezni a levél tartalmát, és a gondozójához fordult segítségért. A gondozó értesítette az intézményvezető munkáltatóját, aki megszüntette a vezető jogviszonyát, és büntetőeljárás is indult ellene. (Nemcsak a polgári jog szabályait szegte meg, de bűncselekményt is elkövetett.)
Ezt követően a nénit cselekvőképességet kizáró gondnokság alá helyezték, és az ügyész pert indított, s az ajándékozási szerződés érvénytelenségére hivatkozással kérte az eredeti állapot visszaállítását (az ingatlan-nyilvántartásban jegyezzék vissza a néni tulajdonjogát).
A bíróság először azt vizsgálta, hogy az ajándékozási szerződés jó erkölcsbe ütközik-e. Ha a megkötött szerződés jó erkölcsbe ütközik, akkor már nincs jelentősége az idős néni beszámítási képességének, mert a szerződés érvényesen nem jöhetett volna létre.
Idősek otthonában a gondozó és gondozott között visszterhes szerződések nem jöhetnek létre (ugyanis visszterhes szerződés esetén mindkét fél részéről ellenszolgáltatás történik, például pénzösszegért tulajdonjogot kapunk), mert a gondozott szellemi és fizikai képességeinél fogva függő, kiszolgáltatott helyzetben van. Ha ez megengedett lenne, az a gondozókat haszonszerzésre csábítaná.
Mivel a visszterhes szerződés kötése tilos, így az ajándékozás még inkább a jó erkölcsbe ütköző, ezért érvénytelen, semmis.
Érdemes tudni: jó erkölcsbe ütköznek azok a tartási szerződések is, amikor az eltartó a szerződés megkötésekor tudta vagy következtethetett rá, hogy a közeli hozzátartozója (eltartott) gyógyíthatatlan beteg, ezért a kötelezettségét csak rövid ideig kell teljesítenie.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu