Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A növény illóolaja csökkenti az allergiás bőrtüneteket, a kiütések megjelenésének rizikóját, és a rovarcsípések okozta kellemetlenségek ellen is bevethető.
Kép: Coriander seeds in a spoon, green fresh cilantro and a napkin on black wooden board background, Fotó: Shutterstock
Cigánypetrezselyemnek, poloskafűnek, poloskaszagú kapornak is nevezi a népnyelv a koriandert (Coriandrum sativum), a zellerfélék családjába tartozó fűszernövényt. Illatáért, zamatáért sokan rajonganak, míg mások elutasítják. Különösen az ázsiai fogások kedvelt ízesítője, de mi is jó hasznát vehetjük a konyhában, mert kedvez az egészségünknek.
A friss korianderzöld kerülhet aprítva salátákra, szendvicskrémekbe, levesekbe, egytálételekbe. Aromái, vitamintartalma gyorsan elillan, ezért tanácsos mindig a főzés végén, frissen adni az ételekhez.
A koriander számos vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, többek közt A-, C- és K-vitamint, folsavat, káliumot, vasat, magnéziumot és kalciumot. Méregtelenítő hatású, antioxidáns tartalmának köszönhetően védi a sejteket. Javítja a máj, a vesék, a tüdő és a bőr állapotát. Szabályozza a szívverést és a vényomást, csökkenti a magas koleszterinszintet.
Izomlazító és nyugtató tulajdonságokkal is rendelkezik, emellett mérsékeli a krónikus stressz káros hatásait. Rendszeres fogyasztásával az alvás minősége is javulhat. A koriander levele az emésztésre is jótékonyan hat, rendszeres fogyasztásával megelőzhetjük a puffadást. Remek kiegészítője lehet az allergiaellenes terápiáknak. A növény illóolaja csökkenti az allergiás bőrtüneteket, a kiütések megjelenésének rizikóját, és a rovarcsípések okozta kellemetlenségek ellen is bevethető.
A koriandertermés zsíranyagcserére gyakorolt jótékony hatását indiai kutatók mutatták ki. Egerekkel végzett kísérleteik során megállapították, hogy olyan állatoknál, amelyek zsírban gazdag táplálékot kaptak, a hozzáadott koriandertermés hatására a koleszterin mennyisége, valamint a vérben lévő trigliceridek jelentősen csökkentek, a védő hatású „jó” koleszterin (HDL) szintje pedig emelkedett.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu