Pályázna? Hasznos tanácsokat adunk!

Évente több tízezer támogatási pályázat érkezik. Egyesek nyernek, mások kérelmét visszautasítják. Érdemes körüljárni, vajon melyek a leggyakoribb hibák, s melyek a biztos sikert hozó fogások.

Pályázat, jogszabályokO. Horváth György2009. 03. 28. szombat2009. 03. 28.
Pályázna? Hasznos tanácsokat adunk!

Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Programnak (ÚMVP) a mikrovállalkozásokat segítő, a falusi turizmus fejlesztését támogató, a falumegújítást, továbbá a vidéki örökség megőrzését ösztönző projektjeire eddig közel 6000 támogatási kérelem érkezett. A forrásigény így összességében meghaladja a rendelkezésre álló pénzügyi kereteket. Ezért a források ésszerű elosztását helyi akciócsoportonként (HACS) kell vizsgálni

Az OTP Hungaroprojekt Kft. szakértőinek véleménye a benyújtott támogatási kérelmek tapasztalatai alapján, hogy a projektgazdáknak az úgynevezett egyedi jellemzőkre az eddigieknél jobban oda kell figyelniük. A későbbiekben mindez fontos lehet, mert jelentősen gyorsíthatja a támogatási forrásokhoz való hozzájutást.

Nem árt tudni többek között, hogy a támogatási igény nettó finanszírozású, ami azt jelenti, hogy ÁFA-t a támogatást kérő fizeti egyes kérelmezők esetében (például önkormányzatok). Egy kérelmező számára egy támogatási célra fordítható maximális összeg három évenként 200000 euró, ami mintegy 48-50 millió forintot jelent.

A kérelmezőnek érdemes megvizsgálnia a támogatási igénye benyújtását megelőzően azt is, hogy van-e úgynevezett kapcsolt vállalkozása. Ennek figyelembevételével lehet meghatározni, milyen méretű – kis-, közép- vagy nagy- – vállalatnak minősül-e a vállalkozása. A szakértők szerint mindennek leginkább a mikro- és turisztikai vállalkozások esetében lehet jelentősége.

Az egyes támogatandó célok finanszírozási keretösszegeit a Helyi Akciócsoportok határozták meg. A támogatási források elosztásának alapelveit – az idevonatkozó egyes rendeleteket figyelembe véve -, a LEADER Helyi Akciócsoportok (HACS) az általuk kidolgozott helyi vidékfejlesztési stratégiában (HVS) fektették le.

Vidékfejlesztési stratégiákban általában szerepel, hogy az egy-egy pályázati célra mekkora az adott HACS-nál a (javasolt) maximálisan adható támogatás. Ezért sok esetben – a tapasztalatok ezt mutatják - a projektméret, vagyis a maximálisan adható 50 millió forintos támogatás helyett gyakran kisebb, vagyis csökkentett összeg jut egy-egy támogatási kérelem finanszírozására. Ez esetleg megtévesztheti a kérelmezőt egy-egy fejlesztésénél.

A későbbi csalódások elkerülésére érdemes már a tervezési fázisba bevonni a HACS-okat. Ez előnyös lehet, mert a kérelem benyújtását megelőzően felhívhatják a figyelmet - egyfajta előszűrőként - az esetleges hibákra, mellyel az elutasítások, kizárások elkerülhetőek.

Jó tudni például, hogy az építési beruházások esetén kérik a tervdokumentáció csatolását, aminek tartalmaznia kell a tervezett építmény esetében - jellegétől függően - az alaprajzo(ka)t, homlokzato(ka)t, metszete(ke)t és részletrajzo(ka)t, illetve azok méretarányos adatait. A tervdokumentációt pedig a tervezői névjegyzékben szereplő építész-tervező ellenjegyzésével kell ellátni.

A szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy általában az egyhónapos benyújtási határidők rövidek a legtöbb kérelmező számára, mivel a részletes tervezésre, projektkialakításra, illeszkedés-vizsgálatra, testületi döntésre, adminisztratív folyamatok intézésére ez az időkeret nem elég, Ezért szükséges az előre tervezés: ne a projektkiírásra találjanak ki fejlesztést a leendő projektgazdák, hanem a pályázati feltételekhez alakítsák a már kidolgozott ötletet. Jó, ha a kérelmező már rendelkezik tervekkel, tervezői költségvetésekkel is.

Külön is felhívják a szakértők a figyelmet, hogy az MVH normagyűjteménye szerinti munkanem-összesítő és MVH kódok is szükségesek az építési tevékenység elkezdéséhez. A műszaki tervezők ugyanis nem ezt a normagyűjteményt használják, hanem az úgynevezett Terc-programokkal készült költségvetéseket, amelyekben más a kódok megnevezése, a kódok karakterei, és persze még a kódok alá tartozó mértékegységek is sok esetben eltérnek.

Továbbá a kérelmezők tulajdonviszonyainak is rendezetteknek kell lenniük, az ingatlannak saját tulajdonban, illetve saját névre szóló bérleti jogviszonyban kell lennie. Előnyt jelent az értékelésnél a partnerség más szervezetekkel, a projekt esetleges komplexitása, a munkahelyteremtés, a hátrányos helyzetűek segítése és az akadálymentesítés megvalósítása is.

A kérelem elektronikus benyújtása újabb pozitívum, mert gyorsabbá válik a feldolgozás. A támogatási kérelmet a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) illetékes megyei kirendeltségéhez, az MVH által rendszeresített formanyomtatványon írott formában postai úton vagy az elektronikus kérelembenyújtás alkalmazásáról szóló rendeletben meghatározottak szerint az elektronikus űrlapkitöltő szolgáltatás segítségével előállított elektronikus űrlapon, ügyfélkapun keresztül lehet.

Ügyfélkapus belépési jogosultsággal kizárólag magánszemély rendelkezhet. Ügyfélkapun keresztül történő kérelembenyújtás esetén a támogatási kérelem mellékleteit kell írott formában postai úton benyújtani, legkésőbb az ügyfélkapun keresztül benyújtott kérelemmel azonos támogatási kérelem benyújtási időszak végéig a MVH megyei kirendeltségéhez – zárják hasznos tanácsaikat az OTP Hungaroprojekt Kft szakemberei.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek