Búcsú a szerencsés tizenhármastól

Minden, ami 13-mal kezdődött, néhány hónap múlva a múlté lesz. Nem a kabalára kell gondolni, hanem a közszolgák 13. havi fizetéséről és a nyugdíjasok 13. havi juttatásáról. Bajnai a csaknem 4 millió főt kitevő társadalmi rétegtől nagy áldozatot kér.

PénzforgatóO. Horváth György2009. 04. 20. hétfő2009. 04. 20.

Kép:

Búcsú a szerencsés tizenhármastól

Három millió nyugdíjas és 800 ezer közszolga. Csaknem négymillió fő, akiknek biztosan nehezebb lesz a következő néhány év. Amennyiben Bajnai Gordon marad a miniszterelnök és csomagja is átmegy az alkotmányossági próbán – azt ígéri, körültekintő lesz! - , akkor megszűnik a 13. havi nyugdíj és fizetés. Sőt, ennél többet is ró e társadalmi rétegekre Bajnai Gordon kormányfő.

Nézzük a közszolgákat! Már szóltunk a 13.havi fizetésről, illetve az ez évi kompenzációról, 7ami megszűnik. Aztán ott a következő, az előbbivel nagyjából azonos nagyságú megszorítás, hogy két évre befagyasztják a bértömeget. Márpedig az infláció csak mostanság ilyen szelíd, az elemzők úgy vélik, hogy már év közepétől felpöröghet, s ez kitarthat 2010 végéig. A bértömegstop azt jelenti, hogy fizetésemelésre csak nagyobb leépítések segítségével kerülhet sor. Az önkormányzatok támogatásainak állítólagos 100 milliárd forinttal történő csökkentése szintén érinti a közszolgákat, mivel nagy részük önkormányzati létesítmények – iskolák, egészségügyi intézmények, önkormányzatok – dolgozója.

A nyugdíjrendszerben nem csak a 13. havi illetmény – illetve az idei, második félévre járó maximum 40 ezer forint – megszüntetése okozhat sokkot. Előre hozzák ugyanis a korhatáremelést: nem 2016-tól, ahogy tervezték, hanem már 2011-től növekedne minden évben néhány hónappal a korhatár. Felülvizsgálják a néhány éve működő és tabunak számító kompenzációs rendszert is. Vagyis a pluszjuttatást nem idén, hanem jövőre kapnák az érintettek, 2010-ben pedig semmi új kompenzáció nem lépne életbe. Mindez azt jelenti, hogy az 1989-90 között nyugdíjba vonultak 2, az 1992-95, illetve az 1997-98 közöttiek 4-4 százalékos emelése az idén elmarad, s csak jövőre lépi meg a kormányzat.

Pozitívum, bár ebből a következő egy-két évben semmit nem lát a nyugdíjas, hogy bevezetik a GDP-prémiumot, vagyis a gazdasági növekedéssel arányos nyugdíjakat kiegészítenék a megfelelő összeggel.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek