Válság verte adósok

Legalább duplájára emelkedett a bedőlt hitel miatt elárverezett ingatlanok száma a tavalyihoz képest. A Banki Hitel Károsultjainak Egyesülete vidéki irodákat nyit. A kormány azt tervezi, hogy az adósok bérlők lehessenek a lakásukban. A bankok szerint jobb előre menekülni. Lássuk, mit hozhat a jövő!

PénzforgatóPalágyi Edit2009. 06. 22. hétfő2009. 06. 22.
Válság verte adósok

A minap árverést tartottak a fővárosban, a reménybeli vevők 35 ingatlanra licitálhattak, ebből kettő kelt el – tudom meg Almási Krisztiántól. A Creditexpress Magyarország Kft. árverési részlegének vezetője szerint sok adós még a behajtás előtt észbe kap, és igyekszik rendezni tartozását. Nem érdemes húzni az időt, hiszen a kamat ketyeg. A Creditexpress korábban csak adósságbehajtásra szakosodott, újabban azonban a bankkal kötött együttműködés szerint árverezéssel is foglalkozik. Idén kétszer annyi a licitre kerülő lakásuk, mint tavaly. Akad olyan pesti cég, amelyik egyetlen hónapban többet árverez, mint tavaly egész évben. Almási Krisztián azt bizonygatja: náluk nincs összejátszás, ők az adósok érdekeit védik. A törlesztőrészleteikkel elmaradt tulajdonosok szerinte jobban járnak, ha így kel el a házuk, lakásuk, mintha azt bírósági végrehajtó verné dobra.

A kikiáltási ár az ingatlan piaci értékének átlagosan 70 százaléka a Creditexpressnél, és lefelé alkudni nem lehet. Az árverésen nem vehet részt az adós, a vásárolni szándékozóknak pedig előbb a világhálón regisztrálniuk kell magukat, és le kell tenniük a biztosítékot is. Amelyik ingatlan nem kel el, azt még kétszer licitre bocsátják. Ha harmadszorra sem talál gazdára, illetve ha az adós addigra sem tudja kiegyenlíteni tartozását, akkor az ingatlant visszaadják a banknak. És akkor következik a bírósági végrehajtás drága, hosszadalmas művelete.

Kik vásárolnak a megszorult adósok ingatlanaiból? A vevők közt akadnak befektetők, és olyanok is, akik jövendő otthonukat keresik. Leginkább az olcsó budapesti panellakások a kelendők, illetve a jutányos áron megszerezhető vidéki házak. A kínálatban találunk 3,6 millió forintos kikiáltási árú, 90 négyzetméteres Békés megyei házat, de akad a listán 46 milliós péceli villa is. Egy 45 m2-es fővárosi panelre 6,5 millió forinttól licitálhatnak. Az árverező cégek honlapján egészen más képeket nézegethetünk, mint az ingatlanforgalmazó portálokon. Száradó ruhák, vetetlen ágyak, kézzel felrajzolt alaprajzok árulkodnak arról, hogy az ott lakók nem épp jókedvükben fotóztatták a szobáikat. Általában fél év telik el, mire egy nem fizető adós otthonát „dobra verik”, ám vannak kivételek.

– Megeshet, hogy mire hazatér az adós a munkából, addigra lecserélték a zárat, és be sem nyithat a saját lakásába. Akadnak olyan panaszosaink, akik így jártak – figyelmeztet Lénárd Mariann, a Banki Hitel Károsultjainak Egyesülete főtitkára. Ilyesmi akkor történhet, ha a hitelszerződés kikötötte a bank opciós jogát. A bank elővételi joga azt jelenti: ha az adós nem fizeti a részleteit, a bank felmondhatja a hitelszerződést, sőt a tulajdonos hozzájárulása nélkül megszerezheti az ingatlan tulajdonjogát.

Sokan csak utólag ébrednek rá, hogy ilyen szerződést írtak alá, ugyanis akkor nem bíbelődtek az apró betűs részekkel, mikor megkapták a pénzt. Számos agyonreklámozott hitelközvetítő cég ajánlgatott hasonló, előnyösnek tűnő kölcsönt. Csak akkor derül ki, hogy mi az ügylet ára, mikor az adós elmarad a törlesztéssel.

A pénzintézet sokszor azt sem engedi, hogy a megszorult ügyfél maga értékesítse piaci áron az otthonát – magyarázza Lénárd Mariann. Így előfordul például, hogy egy nyolcmillió forintos hitel fejében eladott lakáson ötmillióért ad túl a bank. Tehát az adós nemcsak hajléktalan lesz, de még tartozás is marad a nyakán. Ilyenkor azok a befektetők keresnek az üzleten, akik potom áron jutnak hozzá az ingatlanhoz.

– A világhálón állítólag titkos listák keringenek, és a bebukás előtt álló, hitelekkel terhelt házakból, lakásokból a „beavatottak” csemegézhetnek – mondja a főtitkár. Az egyesületet naponta több száz panaszos keresi fel, és már néhány öngyilkossági kísérlet is előfordult a fizetésképtelen családokban. Igaz, már nyertes ügyekkel is büszkélkedhet a hitelkárosultak szervezete.

Az egyesület tervezi, hogy minden megyeszékhelyen nyit irodát, Sopronban és Győrben már sikerült is. A miskolci önkormányzat segítségével a borsodi megyeszékhelyen ingyen kaptak egy helyiséget, ahol hamarosan várják a bajba sodródott adósokat. Néhány hitelközvetítő szakember is akad már, aki újabban átnyergelne a válságtanácsadásra...

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek