Zsákfalu nem zsákutca

Kétévente versenyre kelnek a magyar falvak: melyikük áll legjobban kiútkeresésből? 2009-ben a baranyai Alsómocsolád vitte el a pálmát, így idén ő képviseli hazánkat az európai megmérettetésen. Vajon mit tudnak az alsómocsoládiak, aminek köszönhetően sikerrel vívják a kistelepülések sokszor reménytelennek tűnő szélmalomharcát? Ennek okát kutattuk a szépséges Mecsek-hegyháti helyszínen.

Riport2010. 02. 05. péntek2010. 02. 05.
Zsákfalu nem zsákutca

Autónk hangjára azonnal a ház előtt terem néhány ember – a zsáktelepülés zsákutcájában fotós kollégámmal bizonyára ritka jelenségnek számítunk. Hóesésben csodáljuk a szűk, hegyi útról a tájat, miközben a kapuban álló középkorú hölgytől megtudjuk: neki személy szerint csak a panorámája irigylésre méltó, a kilátásai már kevésbé.

– Négy gyerekkel voltam itthon, most az önkormányzat foglalkoztat közhasznúként. Helyben nincs munka, máshol a közlekedés miatt nem tudok műszakot vállalni. Akinek nincs autója, az itt meghal.
A díjról semmit sem hallott. Jesszusom, lehet, hogy rossz helyen járunk?
Hogy mégsem, arra a nap folyamán apránként derül fény, sötétedéskor pedig már minden világos. De ne ugorjunk ekkorát!

Eláll a havazás, a falu újra kihalt: Szent István királyon, Rigac Jancsin, Szent Andráson, egy néptanítón és egy szőlőművesen kívül senkit nem látunk, őket viszont hiába faggatjuk, faarccal néznek ránk. A köztéri faszobrok száma ugyanis kiugróan magas, és ez nem véletlen: az évente megrendezett alsómocsoládi nemzetközi fafaragótábor végeztével a művészek munkáikat a településnek adományozzák.

Épp a gyönyörűen faragott, állatmotívumokkal díszített játszótéri kerítés felé vennénk az irányt, mikor befut a falubusz. Tucatnyi ember száll ki belőle.
– A képzésre jöttünk, gyógynövény- és zöldségtermelő tanfolyamra járunk – mondják. Kiderül, az önkormányzat által szervezett „Sorsformáló – sorsforduló” program szerencsés kiválasztottjaiba botlottunk. Ők azok, akik munkanélküliek voltak, most azonban két évig támogatást kapnak azért, hogy megtanulják a növények termesztésének összes fortélyát, majd tudásukat az önkormányzat földjein kamatoztassák. Sőt, otthon is szabad a pálya: a háznál termesztett zöldséget az önkormányzat felvásárolja saját intézményei számára. A hazafelé baktatók között van Kerti Mihály is, aki – tévedés ne essék – nem a neve miatt került a résztvevők közé.
– Nyolc általánosom van, azelőtt a téglagyárban dolgoztam, de leépítettek. Konyhakertem mindig volt, a tanulás sem jelent akadályt. Két hete folyik a képzés, és nagyon élvezem – mondja. Majd azt is elárulja: ha vége a kétéves programnak, szeretne valakivel összefogva egy-két hektáron saját vállalkozást indítani. Reméli, az önkormányzattól lehet majd erre a célra földet igényelni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek